piątek, 2 stycznia 2015

Instalacja elektryczna w kuchni


Tu potrzebny jest plan! Aby nie okazało się, że zmuszeni jesteśmy kuć w tynku lub godzić się na pajęczynę kabli, które zmniejszą estetykę wnętrza, należy dobrze przemyśleć rozmieszczenie instalacji elektrycznej w kuchni.

Zdecydowana większość podstawowych urządzeń AGD wchodzących w skład wyposażenia kuchni, posiada fabryczne przystosowanie do zasilania pobieranego z gniazda wtykowego. Wyjątek stanowią tu jedynie indukcyjne kuchnie, które na stałe podłączone są do instalacji elektrycznej z połączeniem w puszce.

Osobne obwody elektryczne należy poprowadzić do zasilania gniazd wtykowych. Zaletą jest tu większa niezawodność. W przypadku uszkodzenia jednego z obwodów, nie spowoduje to wyłączenia wszystkich urządzeń.

Kolejne o czym należy wiedzieć to fakt, że im mniej gniazd zasilanych jest przez jeden obwód, tym niezawodność instalacji większa. Obwód, który przeznaczony zostanie do zasilania przenośnych urządzeń, takich jak mikser, robot kuchenny, nie powinien zasilać więcej niż pięć gniazd jednofazowych.

Urządzenia, które powinny mieć oddzielne obwody to: kuchenka elektryczna, piekarnik i zmywarka, czyli te, pobierające o wiele więcej prądu.

Podczas wykonywania dodatkowych obwodów elektrycznych nie można zapomnieć o wykonaniu dodatkowych zabezpieczeń na tablicy bezpiecznikowej. Każdy obwód posiadać musi zabezpieczenie przed nadmiernym obciążeniem oraz na prąd różnicowy 30 mA.

Rodzaj zastosowanych obwodów elektrycznych zależny powinien być od napięcia. I tak, przy wartości 230 V na obwodach jednofazowych wymagane są trzy miedziane żyły, natomiast w obwodzie trójfazowym z wartością 230/400 V – pięć żył.

Istnieją dwa sposoby poprowadzenia przewodów należących do obwodów jednofazowych. Pierwszym z nich jest ułożenie ich bezpośrednio na ścianie przed och otynkowaniem. Stosujemy wówczas płaskie przewody wtynkowe (trzydrutowe). Drugi sposób to przewody pojedyncze w rurkach instalacyjnych z sztucznego tworzywa, tak zwane peszele.

Jeżeli odcinki instalacji montujemy pod płytami kartonowo-gipsowymi, a bezpośrednio na stropie zawsze muszą być poprowadzone w rurkach. Dodatkowo wykonać należy bruzdy, aby chociaż część w nich zagłębić. W przeciwnym razie niemożliwe byłoby pokrycie ich normalną grubością tynku.

Instalacje montowane pod tynkiem muszą posiadać dodatkowo puszki (okrągłe, kwadratowe, prostokątne czy gniazda dwubiegunowe, wtykowe) koniecznie ze stykiem ochronnym, pojedynczym lub podwójnym, a także łączniki jednobiegunowe i dwubiegunowe.
O wiele trudniejsze jest rozplanowanie rozmieszczenia gniazd wtykowych potrzebnych do zasilania dużych sprzętów AGD, ustawionych na stałe. Jeżeli zamierzamy sprzęt ten zabudować, gniazdka muszą znajdować się na ścianie w sąsiednich szafkach, na wysokości od trzydziestu do pięćdziesięciu centymetrów nad podłogą. Pamiętać należy również o tym, że wówczas szafka ta powinna mieć otwór ułatwiający dostęp do gniazda.

T.G.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz