niedziela, 31 maja 2015

Oświetlenie i prąd w łazience

W łazience bez prądu nie da się zrobić nic, jednak połączenie elektryki i hydrauliki słusznie budzi obawy. Żeby dało się z łazienki korzystać zupełnie bezpiecznie, trzeba przestrzegać pewnych stref ochronnych – to właśnie one decydują gdzie i jakie instalacje elektryczne mogą być zainstalowane.


Strefa 0
W strefie oznaczonej jako zerowa, praktycznie we wnętrzu wanny lub brodzika, na dobrą sprawę montuje się nie tyle „elektrykę”, ile „elektronikę”. Mogą się tutaj pojawić jednak nawet źródła światła. Warunek jest jeden: sprzęt zasilany może być prądem zmiennym o napięciu nieprzekraczającym 12 V albo stałym o napięciu najwyżej 30 V. Dla opraw oświetleniowych przewidziana jest klasa ochronności IPx7. Ze względów praktycznych najczęściej rezygnuje się z montażu oświetlenia w strefie 0.
Strefa I
Dla źródeł światła w strefie I, czyli do wysokości 2,25 m powyżej górnej krawędzi wanny lub brodzika stworzono oprawy oświetleniowe o klasie ochronności IPx5. Źródła światła mogą pracować pod napięciem prądu zmiennego do 25 V (stałego do 60 V). W tej przestrzeni rzadko stosuje się inne źródła światła niż kinkiety.
Strefa II
To wąski pas (tylko 60 centymetrów) na granicy strefy I. Klasa ochronności to IPx4, czyli taka, jaką warto przyjąć także dla pozostałej przestrzeni w łazience. Różnica polega na tym, że również w tej strefie nie należy instalować gniazdek, łączników, ani sprzętu podłączanego do nich, w tym pralek, suszarek itp.
Pomysły na funkcjonalne oświetlenie
Centralnym punktem w łazience, jeśli chodzi o oświetlenie, są lustra. Stosuje się tutaj tak zwane shaverlighty oraz podświetlane lustra. Co ważne, podświetlenie takie powinno być wykonane ze źródeł światła emitujących światło rozproszone, dzięki czemu twarz będzie zawsze optymalnie oświetlona. Oświetlenie lustra powinno być instalowane symetrycznie – typowy układ to prawo-lewo, natomiast shaverlighty montuje się w systemie góra-dół. Tylko wysokiej klasy lampy, odpowiednio zaprojektowane, gwarantują dobre oświetlenie twarzy, jeśli umieszczone są asymetrycznie.
Podstawowym systemem oświetlenia w większości łazienek są oprawy sufitowe. Warto jednak, szczególnie w dużych łazienkach, rozważyć instalację dodatkowych, typowo łazienkowych kinkietów. Dzięki temu zawsze jest możliwość doświetlenia wybranego miejsca, natomiast przy oświetleniu górnym pojawia się problem niedoświetlenia szczególnie przy ścianach i w kątach. Dobrze dobrane oświetlenie sufitowe pozwala na nadanie łazience niepowtarzalnego charakteru, ale to dodatkowe źródła światła często decydują o jej ostatecznym odbiorze. Koniecznie trzeba zadbać o doświetlenie obszarów narażonych na przesłonięcie światła z lamp sufitowych lub opraw sufitowych, a więc wanny, łazienki czy miejsc instalacji sprzętu elektrycznego.
LED kontra tradycyjne źródła światła
W łazienkach bardzo często zastosowanie znajdują LED-owe źródła światła. Dzięki dużej jasności nawet przy zmniejszonym napięciu, sporej trwałości oraz czystszej wiązce światła właśnie ten typ źródeł światła jest używany coraz częściej we wszystkich typach oświetlenia łazienkowego. Szczególnie korzystnie wypada zastosowany przy lustrach, ponieważ daje miękkie światło o rozproszonej smudze, które doskonale oświetla twarz, ale nie razi w oczy. Produkty Astro Lighting są zresztą w łazienkach bardzo funkcjonalne, ponieważ nie powstały jako zmodyfikowana wersja typowego oświetlenia wewnętrznego, ale jako dedykowane rozwiązania do łazienek, dzięki czemu pozwalają osiągnąć zdecydowanie większy komfort użytkowania.
Astrolampy.pl

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz