niedziela, 23 czerwca 2013

Łazienka dla seniora - podstawowe funkcje

Osoby starsze bardzo często mają kłopoty ze swobodnym poruszaniem się, wymagają opieki. Warto jednak pomyśleć o zapewnieniu im maksimum komfortowego życia tak, by mogły niektóre z czynności, zwłaszcza te intymne, wykonywać samodzielnie.
 
 
Obecność innej osoby w trakcie kąpieli może być bardzo krępująca, dlatego odpowiednia łazienka dla seniora jest niezbędna.

Jak ją urządzić, by była ona rzeczywiście wygodna i funkcjonalna oraz pozwoliła na uzyskanie przez osobę starszą chociaż odrobiny prywatności?

Przede wszystkim wanna powinna zostać zamieniona na prysznic. Wejście do wanny często nastręcza zbyt dużo trudności, dlatego prysznic jest o wiele lepszą alternatywą.

Dodatkowo najlepiej jest zrezygnować z brodzika i zamontować drzwi pozbawione progów, dzięki temu nawet osoby z ograniczoną sprawnością ruchową będą w stanie bez obaw wziąć prysznic. Pod samym prysznicem trzeba koniecznie położyć matę antypoślizgową, co zagwarantuje bezpieczeństwo.

Bardzo dobrym pomysłem jest również zamontowanie przy ścianie niewielkiego stołka, na którym senior może usiąść w czasie kąpieli, jeśli stanie jest dla niego męczące, czy osoba jest niepełnosprawna.
 
Po skończonym prysznicu stołek można swobodnie opuścić do ściany, dzięki czemu nawet jeśli z łazienki korzystają inni domownicy, nie będzie on dla nich żadną przeszkodą. Taki prysznic to również oszczędność miejsca, co we współczesnych łazienkach ma ogromne znaczenie.

Przy sedesie warto jest zdecydować się na wspornik w postaci rury, za którą starsza osoba może chwytać w czasie siadania i wstawania. Będzie to dla niej bardzo pomocne. Łazienka dla seniora powinna zapewniać możliwość wykonania czynności intymnych bez pomocy innych osób, więc pewne modyfikacje są konieczne. Uchwyty, czy to nad wanną, pod prysznicem, czy przy sedesie, można zamontować samodzielnie.

Na rynku jest dostępny ich bardzo szeroki wybór. Trzeba tylko upewnić się, że są one wytrzymałe, ponieważ inaczej pojawia się ryzyko poważnego wypadku. Jeśli nie ma możliwości wymiany wanny na prysznic, warto ułatwić seniorowi wejście do niej poprzez specjalny schodek, jaki będzie w tym celu zamontowany oraz siedzisko na brzegu wanny, które umożliwi nie wchodzenie w całości do wody.

Takie niewielkie, relatywnie tanie zmiany sprawią, że senior poczuje się o wiele lepiej, a nawet taka doza samodzielności będzie dla niego krokiem milowym.
 
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz