Współcześnie projektowane schody są miejscem spotkań wielu wyobraźni. I projektanta inwestora. Z dialogu tego mogą powstać rzeczy niebanalne, tak jak wytworna forma idealnie dopasowana do klasycznego wnętrza.
Im człowiek dojrzalszy tym mniej w nim upodobania do rozwiązań minimalistycznych, a więcej chęci aby poczuć wokół siebie chociażby cień klasyki. Tkwiącego w podświadomości symbolu trwałości i ciągłości pokoleń. Stąd może nasze zamiłowanie do kolumienek, dekorów, zasłon w salonach, drewnianej posadzki.
Oczywiście, przerysowana klasyka staje się karykaturą samej siebie, ale architekci doskonale znający swój warsztat z powodzeniem stosują w aranżacji współczesnych wnętrz w klasycznym stylu znane tylko sobie rozwiązania, które nie zbliżają się nawet do granic dobrego smaku. I tutaj szczególne znaczenie, zwłaszcza dla estetyki klasycznego wnętrza, ma właściwa forma schodów. Właściwa w sensie nie kształtów, a odpowiedniego wyważenia, stworzenia kompozycji architektonicznej, która będzie kompozycją nie tylko samą w sobie, ale podkreśli również detale i elementy wyposażenia wnętrz.
Dobrze zaprojektowane schody łączą udanie dwa aspekty – funkcjonalność i funkcję dekoracyjną. Ta zaś, szczególnie we wnętrzach klasycznych nakazuje, aby schody stanowiły tło dla kolorystyki, wystroju, aranżacji. Były płaszczyzną odniesienia, a jednocześnie jako wizytówka całego domu, stały się swoistym zaproszeniem do niego.
Klimat epoki udanie wprowadzą do wnętrz dębowe konstrukcje. Klasyczne, wykonane z tego szlachetnego gatunku, masywne schody z tłoczonymi tralkami nawiązującymi formą do rzeźbionych mebli oraz stojącymi u podstawy słupami będą doskonałym uzupełnieniem klimatu minionej epoki.
Nie każdemu jednak odpowiada masywna elegancja. W takim przypadku można sięgnąć po stylowe schody gięte. Fantazyjnie, niby w tańcu zatrzymane poszczególne elementy konstrukcji schodów tworzą lekką i harmonijną całość. Dorzućmy do tego uwypuklone usłojenie drewna, a otrzymamy niesamowite wrażenie.
Jeśli jednak nie odpowiadają nam miękkie łuki i zaokrąglenie możemy sięgnąć do formy klasycznej, o policzkach giętych ze stylizowanymi tralkami leciutko nawiązującymi do klasycznego parkietu czy też gzymsów i drzwi. Ta forma schodów harmonijnie łączy nowoczesność z nutami klasyki. We wnętrzach klasycznych idealnie sprawdzają się nie tylko balustrady kute.
Do wnętrza klasycznego pasują schody zarówno z balustradami zawierającymi kowalstwo artystyczne, elementy drewniane a także szklane. Najważniejszy jest jednak detal. Jeśli zdecydujemy się na schody ze szklaną balustradą, to wówczas należy się skupić na wykończeniu stopni odpowiednią dekoracją i dobraniu przekroju drewnianej poręczy do szkła. Podkreślą one w ten sposób elegancki i ponadczasowy styl. Wybierając schody z balustradami drewnianymi lub kutymi możemy pozwolić sobie na prostszą formę stopni, natomiast więcej uwagi należy przywiązać do wypełnienia balustrady.
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz