Mnogość dostępnych na rynku systemów okuć do szkła sprawia, że dobór odpowiednich dla naszej realizacji mocowań stanowi coraz większe wyzwanie, dlatego warto jest posiadać choćby niewielkie rozeznanie w tym, jakie ich rodzaje dostępne są dziś w sprzedaży.
Okucia do szkła to elementy służące do mocowania szkła do muru, konstrukcji stalowej/drewnianej lub innej tafli szkła (łączniki). Produkowane ze stali nierdzewnej bądź czarnej poddanej procesowi galwanizacji, stanowią część spalającą konstrukcję szklaną, np. daszek szklany, balustrada szklana, drzwi szklane, elewacja lub przegroda szklana.
Najczęściej spotykane okucia do szkła to oczywiście tzw. punktówki, fachowo nazywane punktowymi mocowaniami do szkła. Składają się przeważnie z talerza, uszczelek z tworzywa sztucznego i tulei dystansowej, całość skręcana jest śrubą o przekroju odpowiednio dobranym do modelu mocowania. Punktowe okucia do szkła to także łączniki ściana–szkło lub szkło–szkło. Wykorzystywane są do tworzenia balustrad szklanych, elewacji, przegród, mebli ze szkła, a czasem nawet daszków. Długie rzędy okuć punktowych możemy zaobserwować we wszelkiego rodzaju galeriach handlowych, biurach, bankach, nierzadko także na nowoczesnych dworcach metra.
Punktowy system montażu balustrad ma swoją alternatywę, jest nią liniowe mocowanie szkła, czyli takie, które przy pomocy profilu aluminiowego umożliwia montaż tafli do czoła stropu bądź też na samym stropie. Profil taki można całkowicie schować w posadzce, chociaż sam może pełnić także funkcję ozdobną. Zaletą systemu liniowego jest łatwość w montażu, a przez to także krótki czas procesu powstawania balustrady szklanej.
Systemy drzwi przesuwnych stanowią kwintesencję tego, o co chodzi w dzisiejszej architekturze wnętrz, ich mało ingerująca w otoczenie aparycja oraz bezproblemowy montaż i użytkowanie są przyczyną wciąż rosnącej popularności przesuwnego systemu drzwi szklanych. Dodatkowo możliwość zastosowania szkła o różnym poziomie przezierności i kolorze stanowi pole do popisu dla designerów oraz domorosłych projektantów, pragnących mieć wpływ na to, jak wygląda ich otoczenie.
Okucia do szkła to także uchwyty stosowane w drzwiach szklanych oraz stylowe zamki ze stali nierdzewnej, umożliwiające ryglowanie zarówno do posadzki, jak i do sufitu. Zabezpieczenie przed dostępem niepowołanych osób do naszych pomieszczeń jest dziś bardzo ważne, aczkolwiek ciężkie drzwi mogą negatywnie wpłynąć na wygląd i funkcjonalność wnętrza, toteż szklane drzwi zamykane na klucz stanowią znakomite rozwiązanie.
Ostatnimi czasy bardzo popularne stały się daszki szklane, są na tyle szeroko dostępne, że możemy je spotkać niemalże na każdym miejskim budynku. Oczywiście, bez elementów takich jak konstrukcja czy okucia do szkła, daszki szklane nie miałyby prawa bytu. Podstawowym rodzajem okuć stosowanych w daszkach są pojedyncze i podwójne mocowania tafli, składające się z dwóch talerzy, przegubu, który łączy się z odciągiem. Odciąg zaś montuje się do ściany przy pomocy wcześniej przygotowanej szpilki montażowej. Po drugiej stronie tafli szkła stosuje się tzw. dolne mocowanie szkła do muru, również składające się z przegubu i dwóch talerzy.
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz