Nie wiesz jak urządzić pokój dla dziecka? Zacznijmy od tego, że jego wygląd powinien być uzależniony od tego, czy będzie to dziewczynka czy chłopczyk.
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis
Planując wystrój 4 kątów dla dziecka powinniśmy wybrać pastelowe, stonowane odcienie - w przypadku dziewczynki może to być róż, a dla chłopczyka błękit. Jeśli chcemy, aby pokoik miał kolorystykę uniwersalną, niezależną od płci naszego brzdąca, zdecydujmy się na połączenie beżu z brązem bądź zielenią i jaśniutkimi mebelkami.
Sprawa z kolorystyką pokoju jest znacznie łatwiejsza w przypadku dzieci starszych o sprecyzowanych już gustach kolorystycznych - te mogą same podpowiedzieć nam, rodzicom, co im się podoba, a co nie. Przy okazji malowania ścian warto zastanowić się nad farbami zmywalnymi - nasze dziecko z pewnością nie raz pokaże nam swoje zdolności artystyczne właśnie na ścianach. Pamiętajmy również o odpowiedniej jakości farb, które nie wywołają alergii i podrażnień na skórze dziecka. Nie zapomnijmy odpowiednio wcześniej przewietrzyć pomieszczenia tak, aby zdążył się on pozbyć zapachu farby oraz nowych mebli, o ile takie będą kupowane.
Szukając mebli do pokoju dziecięcego pamiętajmy o tym, że muszą one być bezpieczne dla dzieci w różnym wieku. Jeśli maluch zacznie wstawać i podtrzymywać się w szczególności tych wyższych elementów mebli, powinniśmy mieć pewność co do tego, że są one wystarczająco stabilne. Ani one same, ani rzeczy znajdujące się na nich (np. książki na regale) nie mogą na nie spaść. Ponadto, zabezpieczmy ostre krawędzie mebli tak, aby nawet w przypadku uderzenia nie wyrządziły one krzywdy dziecku - mogą to być np. gumowe zaokrąglone krawędzie, jakie nakleja się m.in. na stół.
W pierwszej kolejności jednak zastanówmy się dobrze nad wyborem najważniejszego z mebelków do pokoju dzieciaczka, a mianowicie - nad łóżeczkiem. Obecnie standardem jest kilka poziomów wysokości dna, niektóre łóżeczka mają wyjmowane szczebelki, do części można też dokupić szufladę. W przypadku gdy pokoik dziecka jest niewielki, taka szuflada może się przydać jako dodatkowe miejsce na pieluszki, pościel na zmianę czy inne akcesoria, w tym również zabawki. Na rynku dostępne są łóżeczka "rosnące z dzieckiem", tzn. takie, które w późniejszym czasie można przebudować na małe tapczaniki. Powinny być one zakupione w nieco większym niż standardowym (60 x 120 cm) rozmiarze, dzięki czemu posłużą nam nawet do 4-5 roku życia naszego dziecka.
Wybór dodatkowych akcesoriów zależy przede wszystkim od tego, jak dużo miejsca mamy w krainie naszego maluszka. W zależności od tego, pielęgnacja niemowląt może się odbywać na komodzie kąpielowej z przewijakiem albo zwykłym przewijaku nakładanym na łóżeczko. W drugim przypadku przyda nam się półka na akcesoria, która będzie się znajdowała w zasięgu ręki podczas przewijania dziecka. Nie zapominajmy również o ustawieniu obok łóżeczka lampki nocnej z delikatnym oświetleniem, dzięki której nasz malec nie rozbudzi się zbytnio podczas nocnego karmienia lub przewijania.
Pomysłów na to, jak urządzić pokój dla dziecka, możemy szukać u znajomych albo na stronach sklepów internetowych. Znajdziemy na nich sporo pomysłów na pokój zarówno dla dziewczynki, jak i chłopca, i to w dowolnym wieku. Czytajmy także fora internetowe, na których przyszli rodzice dyskutują o urządzeniu pokoiku, a czasem nawet pokazują zdjęcia, którymi można się inspirować. Jak widać, nie tylko urządzenie pokoju, ale także wymyślenie jak ma wyglądać, może zająć trochę czasu i nie warto z tym zbyt długo zwlekać.
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz