wtorek, 30 czerwca 2015

Meble do przedpokoju

Przedpokój jest pomieszczeniem, którego wystrojowi poświęcamy zwykle niewiele uwagi. Zapominamy też, że to właśnie przedpokój stanowi wizytówkę naszego mieszkania, gdyż jest pierwszym pomieszczeniem, jakie widzą goście, a także osoby, które nie wchodzą dalej, tylko zatrzymują się w drzwiach. Jak urządzić go stylowo i funkcjonalnie.

Dzięki producentom różnego rodzaju elementów do wystroju wnętrz, którzy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, urządzenie przedpokoju przestaje być trudnym wyzwaniem. Producenci mebli, akcesoriów i dodatków mają na uwadze także fakt, że osoby, które projektowały wiele mieszkań w blokach, potraktowały przedpokój „po macoszemu”, prowadząc do powstania ciemnych, małych, ciasnych i nieforemnych pomieszczeń. Na szczęście dziś istnieje wiele sposobów, by je okiełznać.
Ogromne znaczenie mają tu oczywiście właściwe meble, łączące w sobie estetyczny wygląd z funkcjonalnością. To właśnie one, praktyczne i pojemne, będą musiały pomieścić nasze okrycia wierzchnie i buty, nie zabierając przy tym pomieszczeniu jego reprezentatywnego charakteru. Trzeba pomyśleć także o przechowaniu domowych sprzętów, ale nie zapominając przy tym o utrzymaniu komfortu użytkowania. Na szczęście dziś nie ma problemu ze znalezieniem w sklepach mebli różnych rozmiarów, w tym również małych i płytkich.

Najważniejsze meble do przedpokoju
Podstawowymi meblami i akcesoriami, jakie w powinniśmy miarę możliwości wstawić do przedpokoju, są: szafa na ubrania, komoda lub szafka na buty, wieszak na okrycia wierzchnie z półką na czapki i rękawiczki, a także lustro i  siedzisko, ułatwiające zakładanie butów. W dużym i foremnym przedpokoju mamy możliwość zmieszczenia wszystkich potrzebnych elementów. Natomiast w małym i o nietypowym kształcie - będziemy musieli najbardziej zostawić te niezbędne i zrezygnować z pozostałych.

Szafa wolno stojąca
Dzisiejszy rynek daje nam możliwość wyboru właściwej szafy spośród wielu modeli o różnych gabarytach. Znajdziemy nawet takie o szerokości 30 cm, ze starannie zaprojektowanym wnętrzem, zapewniającym komfort użytkowania. Wśród gotowych szaf z pewnością znajdziemy taką, która będzie pasować do stylu, w jakim będziemy chcieli urządzić przedpokój, a gdy zechcemy coś w nim zmienić, szafę możemy przestawić.

Szafa wnękowa
W przedpokojach, w których nie mamy możliwości wstawienia dużej i pojemnej szafy, rozwiązaniem godnym rozważenia jest szafa wnękowa. Oczywiście, jeśli konstrukcja architektoniczna mieszkania na to pozwala. Jeśli posiadamy odpowiednie umiejętności techniczne, możemy zbudować szafę sami, jeśli nie – powinniśmy zatrudnić fachowców, którzy dobrze znają się na tej robocie. Wewnątrz przyda się rurka na wieszaki, zestaw wieszaków i półek, które ukryjemy za estetycznymi drzwiami przesuwnymi.

Moduł przedpokojowy
W przedpokojach małych i wąskich, jakie spotykamy w blokach i niektórych kamienicach, może zabraknąć miejsca na szafę. Wtedy trzeba będzie zastąpić ją innym rozwiązaniem, na przykład modułem przedpokojowym. Składa się on najczęściej z szafki, szuflady, wieszaka, lustra i półeczki. Mebel ten pozwala utrzymać porządek w małym przedpokoju, co nie należy zwykle do zadań łatwych. Wszelkie drobiazgi, które znajdując się na wierzchu, sprawiają wrażenie bałaganu, można schować do szufladki.

Szafka lub komoda na buty
Bardzo ważnym meblem w przedpokoju jest komoda lub szafka na buty. Do wyboru mamy różne rozmiary tego typu mebli. Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem jest niska komódka z siedziskiem na pokrywie. Pomieści ona buty, w których obecnie chodzimy, a dodatkowo ułatwi nam ich zakładanie.

Bez lustra ani rusz
Choć lustro meblem nie jest, musi znaleźć się w każdym przedpokoju. Najlepiej takie, które pozwolą nam zobaczyć całą naszą sylwetkę, żebyśmy przed wyjściem mogli obaczyć, jak wyglądamy. Warto też zauważyć, że lustro optycznie powiększa pomieszczenie.

Dzisiejsza oferta sklepów z meblami i wyposażeniem wnętrz pozwala nam dobrać elementy do każdego przedpokoju. Każdy z nas znajdzie coś dla siebie i do swojego domu.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

poniedziałek, 29 czerwca 2015

Co to jest rekuperacja?

Nie zawsze jesteśmy zadowoleni z tego, w jaki sposób działa w naszym domu wentylacja. Zdarza się bowiem, że projekt instalacji rekuperacji oraz montaż wentylacji wymaga odpowiednich zabiegów i przeprowadzenia odpowiednich działań.




Wentylacja jest bardzo ważna zarówno w nowo budowanym domu, jak i w już istniejącym. Nieco inaczej jej działanie wygląda w blokach mieszkalnych, ponieważ jest mało prawdopodobne, żeby prezesi spółdzielni mieszkaniowych podjęli starania o naprawienie instalacji, które niejednokrotnie nie były wymieniane od wielu lat.
Jak to jest możliwe? Otóż te wentylacje na przykład poprzez kratki wentylacyjne w toalecie lub w łazience wywiewają bardzo dużo ciepła z domu. Jest jednak skuteczna metoda zapobiegania temu. Wystarczy przecież odpowiedni projekt systemu wentylacji, aby wszystko zaczęło działać według najnowszych technologii z jednej strony, z drugiej natomiast za sprawą sprawnego montażu oraz instalacji.
Może nie jest to tak do końca oczywiste i proste, ponieważ wymaga podjęcia profesjonalnych zabiegów. Przeciętny Kowalski nie jest w stanie podjąć się wykonania instalacji Wentylacji we własnym zakresie czy na swoją rękę. Jest do tego potrzebne zaprojektowanie montażu, rozłożenie we wszystkich pomieszczeniach nawiewników.

Instalacja wentylacji nie obejdzie się przede wszystkim bez centrali wentylacyjnej. To do niej trafia powietrze pobierane przez wentylacje i przez nią przechodzi powietrze usuwane z wentylacji, która za pośrednictwem filtra i wymiennika ciepła zostaje podgrzane.

Przez to zachodzi proces odzyskiwania ciepła z wentylacji, który jest nazywany rekuperacją. Do rekuperacji potrzebne są rekuperatory, które na przykład mają krzyżowe wymienniki ciepła. To właśnie to urządzenie zapewnia odzyskiwanie ciepła z wentylacji.

Dzieje się tak, ponieważ czerpnia pobiera powietrze, przesyła je do filtra, a ten z kolei do wymiennika ciepła - najprościej mówiąc - czyli do jednego z podstawowych elementów rekuperatora. To bardzo ważne, żeby wentylacja działała bez zarzutu, ponieważ dzięki temu można z jednej strony zaoszczędzić pieniądze, z drugiej natomiast znacznie zminimalizować zużycie energii elektrycznej.

Jest to oczywiście powiązane także z tym, że zmniejszamy koszty eksploatacji budynku, nie tracąc przy tym jednocześnie ciepła. Zapobiegamy bowiem nadmiernym ubytkom ciepła z jednej strony, ale z drugiej z a sprawą wentylacji i nawiewników oraz wywiewników mamy zapewnioną w domu odpowiednią cyrkulację powietrza, a co za tym idzie zawsze świeże powietrze we wszystkich pomieszczeniach.

Montaż oraz planowanie instalacji wentylacji najlepiej wykonywać już na etapie projektowania domu. Trzeba pamiętać o tym, żeby wybrać odpowiednie rekuperatory. Podstawową ich cechą powinna być właściwa eksploatacja. Chodzi tutaj o to, żeby nie były za głośne, ponieważ będą działały nie tyle w idealnych warunkach, ile w naszym domu. Dobrze więc byłoby, gdyby nie zakłócały nocnego wypoczynku.
Ich działanie wcale nie jest takie proste i wymaga pracy wentylatora. Od jego mocy zależy, czy urządzenie będzie ciche czy głośne. Warto też zwrócić uwagę na to, żeby wentylator nie pobierał zbyt dużo energii elektrycznej, ponieważ trudno będzie zrealizować podstawowy cel, jakim jest oszczędzanie.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis


niedziela, 28 czerwca 2015

A Co powiedziałby Twój DOM?

Mój ukochany dom, co on by powiedział? Być może stwierdziłby, że czas odświeżyć wnętrza  czterech kątów i np. zmienić kolory ścian na bardziej wiosenne i optymistyczne. Prawdopodobnie zwróciłby uwagę na energooszczędne rozwiązania i skrytykowałby mnie za to, że znowu ocieplenie domu skończyło się tylko na obietnicach...



Niewykluczone, że zachęcałby mnie bym oprócz wanny zamontowała również prysznic, który jest zdrowszy i zużywa zdecydowanie mniej wody. A Twój dom na co zwróciłby Ci uwagę?

Muszę przyznać, że choć nie należę do teamu „perfekcyjnej pani domu” to również nie uważam się za tzw. „c*ujową panią domu”, (to tytuł jednego z bardziej popularnych fanpage’y na fejsbuku mający prawie 350.000 fanów!) to jestem pewna, że mój dom zwróciłby mi uwagę na kilka istotnych kwestii.

Oszczędna nigdy nie byłam i pewnie gdyby nie mąż to bym nie miała się gdzie podziać, bo wszystkie pieniądze bym przepuściła… Mój dom prawdopodobnie od tego by zaczął, najpewniej od wyliczenia ile kosztują moje godzinne sesje w wannie pełnej gorącej wody, kiedy to kran cały czas jest odkręcony, bo bez niego to jakoś tak za cicho… Ale co ja na to poradzę, że lubię ciepło? I tu pewnie przyganiłby mi, że skoro jestem tak ciepłolubna, to czemu tyle zwlekamy z generalnym remontem i że już dawno powinniśmy wymienić okna na energooszczędne i ocieplić dom porządnym styropianem, żeby ciepło nie uciekało i rachunki za ogrzewanie były niższe. Mąż twierdzi, że to wcale nie taki duży wydatek, w przypadku naszego metrażu to inwestycja rzędu 20.000 zł (robocizna + kompletny system ociepleń Termo Organiki + nowe dobre okna energooszczędne np. Oknoplastu). Inwestycja według jego inżynieryjnych wyliczeń zwraca się w dość krótkim czasie. Mężunio twierdzi, że  jak ocieplimy styropianem w kropki o grubości 15 cm to zaoszczędzimy nawet kilka tysięcy złotych na ogrzewaniu.  Jak mu mówię, że za kilka lat chcę się przenieść do cieplutkiej Hiszpanii i nie chcę bez sensu wydawać pieniędzy na jakieś tam docieplenie, argumentuje, że ocieplony dom jest bardziej atrakcyjny, łatwiej i lepiej można go sprzedać. Generalnie na tych sprawach zna się jak mało kto, ale mimo, że nalega na termomodernizację od kilku lat, to ja niestety znajduję zawsze jakąś wymówkę. A to potrzebne nam pieniądze na  wyjazd na narty, a to znów ślub syna, a to czesne córki, itd. Zresztą w czym będę chodziła po domu, jak nie w starym, ukochanym i ciepłym dresie?:) Będąc przy temacie generalnego remontu myślę sobie, że może zrobić wszystko za jednym zamachem i odświeżyć też kolor ścian i sufitu, choć przerzuciliśmy się na e-papierosy to dawno ścian nie odmalowywaliśmy,a pewnie by się przydało (wiem, wiem na pewno dom nalegałby, żebyśmy w ogóle rzucili palenie! I mam taki plan od moich urodzin w lutym). W zasadzie pomysł na mały remont nie jest zły, odmalowany dom będzie bardziej przyjazny, a skoro syn się wyprowadził, to mogłabym u niego w pokoju zorganizować całkiem sporą garderobę i mały warsztacik krawiecki, bo lubię czasem uszyć coś oryginalnego! Muszę to przemyśleć... No dobrze, ale wracając do żalów naszego domku pewnie zwymyślałby mnie, że nie interesuję się ogrodem (mój mąż lubi się w tym babrać, to co ja mu się będę wtrącać!) i faktycznie od 2 lat, za domem jest wykopana wielka dziura… w której miał być basen, ale ekipa budowlana, żeby się nie wdawać w szczegóły, po prostu nawaliła. Właśnie pamiętajcie zawsze, ale to zawsze bierzcie rekomendacje od rodziny czy znajomych wybierając ekipę remontową, nigdy w ciemno! W tym roku na wiosnę zacisnę pasa i ogarnę z mężem te archeologiczne wykopaliska. Jakby się tak zastanowić to chyba jednak bliżej do bycia „c*ujową panią domu” niż perfekcyjną… Chociaż na pewno nie gorszą niż Susan czy Gabi z „gotowych na wszystko”! Na swoją obronę mogę powiedzieć, że kocham prasować! Żadna z moich przyjaciółek tego nie rozumie, ale naprawdę to jest moment kiedy mogę się gapić na swój ulubiony serial bez wyrzutów sumienia i robiąc przy tym coś pożytecznego! Zaczęłam się teraz zastanawiać nad zmywarką, nienawidzę zmywać, a z kolei jak zmywa mąż, to pewnie zużywa tyle wody, co ja podczas kąpieli w wannie... I byłoby to proekologiczne rozwiązanie, tylko czy przy trzech osobach w domu to ma sens? W zasadzie dwóch, bo córka to bardziej jak hotel traktuje dom… Póki co tyle mi przyszło do głowy, pora na podsumowanie: myślę, że mój dom w niektórych (kilku) kwestiach ma sporo racji i choć z wanny nie zrezygnuję, to zdecydowanie ograniczę moje sesje w gorącej wodzie do… niech będzie raz w tygodniu i bez ciągłego dolewania wody. A mąż będzie zadowolony podwójnie, kiedy zgodzę się na ocieplenie domu, raz a porządnie by mieć ciepło w zimie i podobno chłodno latem.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

sobota, 27 czerwca 2015

Budowa domu drewnianego

Decyzja o budowie własnego domu jest chyba jedną z ważniejszych decyzji w życiu. Dlatego też wszystkie inne wynikające z niej, są również bardzo ważne. Począwszy od wyboru lokalizacji działki, poprzez projekt, materiały na wykończeniach kończąc.




Każda z nich, podjęta w nieodpowiedni sposób z pewnością będzie miała swoje konsekwencje, prędzej czy później. Dlatego też w tych najważniejszych decyzjach powinniśmy zarówno sięgać po porady ekspertów jak i uruchomić bardziej zaawansowane procesy myślowe. Decydując się na materiał, z którego planujemy wykonać nasz dom, powinniśmy być świadomi wszystkich jego wad i zalet. 

Ostatnio do łask architektów powróciły domki drewniane. Można znaleźć coraz więcej takich projektów. Coraz więcej ludzi decyduje się też na budowę takiego domu, często wykorzystując już gotowe elementy. Jakie więc są korzyści z posiadania drewnianego domu? Przede wszystkim to, że to naturalne tworzywo i właśnie jako takie, jest nieporównywalnie korzystniejsze dla mieszkańców takiego domu. Ze względu na swoje właściwości, drewno tworzy w domu bardzo dobry mikroklimat, którego próżno szukać w domach wykonanych np. z cegieł. Ważną zaletą jest także krótszy niż w innych przypadkach czas budowy. W przypadku domów murowanych, konieczne są przerwy w budowie na zaschnięcie czy dostateczne przewietrzenie się niektórych elementów, w przypadku domków drewnianych nie ma takiej konieczności. Tym samym koszty budowy są niższe. 

Niestety tego typu domy mają także swoje wady. Przede wszystkim drewno jest mniej trwałe niż cegła czy inny materiał tego typu oraz jest dużo lżejsze, a przy dzisiejszych uwarunkowaniach klimatycznych i rosnącym ryzyku niespodziewanych kataklizmów jak huragany czy inne anomalie, to dość duże ryzyko, bo wiele domów z drewna może w ten sposób ulec znacznym zniszczeniom. Kolejną wadą jest to, że z racji specyficznych właściwości drewna, konieczne jest wybranie niestandardowego sposobu ogrzewania. W domach takich bowiem, temperatura powietrza bardzo szybko rośnie w wyniku ogrzewania, ale również bardzo szybko spada, co może okazać się uciążliwe na dłuższą metę. Jak widać tego typu domy mają zarówno swoje zalety jak i wady, i trudno je zbilansować, wybór więc jest bardzo trudny.
Janusz Klęczek
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

piątek, 26 czerwca 2015

Sprzęty gospodarstwa domowego, które warto mieć

Wyposażenie domu w rozmaite sprzęty to warunek komfortowego mieszkania. Mowa nie tylko o podstawowych urządzeniach, jak lodówka, kuchenka czy mikser, bez których przygotowywanie posiłków i przechowywanie produktów spożywczych byłoby niemożliwe. W jakie sprzęty warto zainwestować, by uprzyjemnić sobie domowe obowiązki?

Jednym z tego typu urządzeń jest odkurzacz. Na rynku dostępne są odkurzacze, które umożliwiają odkurzanie na sucho, ale także maja funkcje zbierania wody, dzięki czemu radzą sobie również z usuwaniem płynnych zanieczyszczeń. Co więcej niektóre z modeli posiadają funkcje czyszczenia parowego, a także mogą być wykorzystane do mycia takich powierzchni, jak okna czy podłogi. Nie można także zapomnieć o modelach niemal bezobsługowych, takich jak iRobot Roomba, które nie dość, że wykonują za nas cała pracę, to jeszcze odpowiednio zaprogramowane robią to pod naszą nieobecność.
Warto także zastanowić się nad zakupem wieloczynnościowego robota kuchennego. Dlaczego? Otóż najbardziej zaawansowane technologicznie modele posłużą nam za wagę, mikser, maszynkę do mięsa, sokowirówkę czy mieszadło. Korzystając z nich, zmielimy wiec mięso lub warzywa, przygotujemy bitą śmietanę, majonez, wyrobimy ciasto, sporządzimy koktajl, zetrzemy ziemniaki czy zmielimy kawę, a to jeszcze nie wszystko. Wiele z takich urządzeń możemy rozbudować o kolejne komponenty, które umożliwią wykonanie jeszcze innych czynności.
Takie sprzęty pozwalają zaoszczędzić czas, a także miejsce w domu, gdzie nie zawsze dysponujemy odpowiednia ilością przestrzeni do przechowywania wszystkich naszych sprzętów. Co więcej, stanowią godne uzupełnienie innych sprzętów znajdujących się w naszym domu, zwłaszcza jeśli i one zaliczają się do kategorii wielofunkcyjnych, a nawet inteligentnych. Mowa chociażby o smart tv, smart pralce czy lodówce, które coraz śmielej wkraczają do naszych mieszkań.
Pamiętajmy jednak, że mimo całej swojej użyteczności i komfortu użytkowania, należą do produktów drogich. Nie warto więc inwestować w nie, jeśli nie mamy zamiary korzystać z pełni możliwości, jakie oferują., nie będą także dobrym rozwiązaniem wtedy, gdy nasze mieszkanie mamy zamiar wynajmować. Nowi lokatorzy najprawdopodobniej nie będą z nich korzystać w dużym zakresie, a istnieje ryzyko, że urządzenia te ulegną zniszczeniu.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

czwartek, 25 czerwca 2015

Kolor ścian w pokoju dziecka

Chyba każdy rodzic stanął kiedyś przed wyborem odpowiedniego koloru do pokoju swojej małej pociechy.


Zazwyczaj przyjęło się, że dziewczynka ma różowy pokój, zaś chłopiec niebieski. Czasem jednak warto odejść od tego schematu i zastosować reguły tzw. psychologii kolorów, które na dłuższą metę mogą mieć wpływ na zachowanie dziecka.

  • Zielony i jego odcienie – jak wiadomo jest to kolor nadziei. Wpływa uspokajająco, lecz w nadmiarze może powodować również zmęczenie i ospałość.
  • Niebieski i jego pochodne – podobnie jak wyżej powinniśmy uważać, aby nie przesadzić z niebieskim kolorem oraz żeby nie był nazbyt intensywny. Przede wszystkim wpływa kojąco na nerwy oraz stosowany jest przy stanach lękowych.
  • Odcienie żółci – powszechnie uznaje się, że wpływa korzystnie na koncentracje i pobudza dziecięcy intelekt. Nadmiar może jednak działać drażniąco.
  • Biały – dobrze podkreśla inne kolory znajdujące się w pomieszczeniu. Raczej trudno przesadzić z ilością bieli. Ma jednak istotną wadę. Jeżeli nie dobierzemy odpowiedniej farby może łatwo się brudzić. Kwestia sporna to również to czy rzeczywiście pasuje do prawdziwie dziecięcego pokoju,
Ciekawym rozwiązaniem jest mieszanie kolorów, głównie ciepłych z zimnymi, czyli np. odcienie zieleni z czerwienią, czy też odcienie niebieskiego z żółtymi.
Jeżeli dziecko ma powyżej 5 lat to warto aby też miało swój udział w dekoracji pokoju. Można mu podsunąć kilka próbek kolorów, albo zgodzić się, aby dobrał różne dodatki jak np. pościel czy obrazki na ścianę. Dzieci bardzo szybko kształtują swoje pojęcie estetyki.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Ważny jest wybór jak najwyższego stopnia zmywalności. Farby o 1 klasie zmywalności po 200 szorowaniach niszczą się jedynie o 2-5 mm. Jak wiadomo dzieci często traktują ściany jako miejsce gdzie można umieścić jakieś ciekawe malowidło lub odbicie swojej nie do końca czystej ręki. Ostatnimi czasy pojawiły się również farby uchodzące za antyalergiczne, co dla wielu dzieci może mieć również duże znaczenie.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

środa, 24 czerwca 2015

Mała sypialnia, sposób na aranżację

Małe pomieszczenia z samej natury bywają dosyć problemowe w aranżacji. Niezwykle trudno jest nam dopasować w nich wszystkie elementy tak, by wnętrze sprawiało wrażenie funkcjonalnego i ładnego zarazem. A jednak w niektórych przypadkach jest to możliwe.

Małe sypialnie może i są nieco ciasne, ale z pewnością dużo bardziej przytulne niże duże, przestronne pomieszczenia.

Wyposażenie niezbędne

W każdej sypialni główną rolę odgrywa łóżko. Nieważne są szafy, półki, regały. Łóżko stanowi minimum, którego powinniśmy się bezwzględnie trzymać. Podczas jego wyboru zwróćmy uwagę na szerokość ramy. Może się bowiem okazać, że wybrany mebel będzie zbyt wąski, jak na nasze potrzeby, co wtedy?
Oprócz drewnianej ramy liczy się także materac. Zawsze uwzględnijmy tylko taki, który pozwoli odpoczywać naszemu kręgosłupowi. Nie może być on ani zbyt twardy, ani miękki. Na szczęście w każdym sklepie z tego typu produktami istnieje możliwość wypróbowania takiego produktu. Możemy wygodnie się na nim położyć i przez chwilę sprawdzić czy o taki materac właśnie nam chodziło.

Nie ważne czy sypialnia jest mała, czy duża. Z pewnością kolejnym, niezbędnym elementem będzie mała szafka nocna oraz oświetlenie. Szafka może być naprawdę małych rozmiarów. Ważne aby zmieściły się na niej najważniejsze drobiazgi, takie jak telefon, zegarek, książka.
Oświetlenie. Aby nie zagracać nim niepotrzebnie wnętrza, dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie lampy przy suficie, najlepiej takiej, której światło będzie można dowolnie regulować.

Z czego możemy zrezygnować

W bardzo małych sypialniach na pewno zrezygnujmy z szafek, które nie do końca wiemy jak zagospodarować. Regały na książki lepiej umieścić pod schodami lub w salonie.
Komodę wstawmy bezpośrednio do garderoby. Takie, nawet bardzo drobne wyposażenie, bardzo mocno wpływa na poczucie komfortu oraz przestronności we wnętrzu.
W małej sypialni zrezygnujmy także z nagromadzenia wielu kolorów oraz faktur. Im będzie ich więcej, tym mocniej będziemy odczuwać, że nasze wnętrze jest zbyt małe. Z zakresie dodatków starajmy się natomiast zwrócić uwagę na takie, które mają jasne kolory. Takie barwy rozświetlą nasze wnętrze. Będziemy mieli wrażenie, że kilka metrów kwadratowych nagle zyskało kilkanaście dodatkowych.

Jasne dodatki, to przede wszystkim: seledynowy dywan, beżowa, satynowa pościel, białe ramki do zdjęć. Kolory zbliżone do siebie, bez przesadnej ekstrawagancji.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

wtorek, 23 czerwca 2015

Akustyka w mieszkaniu

Szczególnie w mieszkaniach z wielkiej płyty lokatorzy narzekają na akustykę. Słychać sąsiadów z góry, słychać sąsiadów z boku, słuchać lecącą wodę w kranie czy spuszczaną wodę. Co warto wiedzieć o akustyce w pomieszczeniach, aby obronić się przed hałasami?



Przede wszystkim należy poznać trzy pojęcia: izolacyjność akustyczną, pochłanianie dźwięku, czyli  dźwiękochłonność oraz mostek akustyczny.
Właśnie izolacyjność akustyczna jest ważna dla lokatorów głośnych mieszkań. Ten parametr mówi o tym, jak bardzo ściana czy sufit izoluje Twój pokój czy też kuchnię od hałasów i zbędnych dźwięków pochodzących z innych pomieszczeń, ale i otoczenia. Izolacyjność akustyczna jest mierzona w decybelach.
W wypadku ścian murowanych izolacyjność będzie tym lepsza im większa jest masa przegrody. Czyli ściana z pełnej cegły będzie lepiej izolowała niż ta zbudowana z pustaków.
Pochłanianie dźwięku to parametr, który mówi o tym w jakim stopniu powierzchnia ściany, czy też sufitu pochłania dźwięk wytwarzany w tym samym pomieszczeniu. Dzięki temu zapobiega jego odbiciu. Ten parametr ma wartości pomiędzy 0...1, gdzie 0 to całkowite odbicie a 1 - całkowite pochłonięcie.
Mostki akustyczne to miejsca, przez które „przechodzi” dźwięk pomiędzy pomieszczeniami. Niestety w blokach z wielkiej płyty takich mostków jest wiele.
Już gniazdka elektryczne mogą być „sprawcą” kłopotów z akustyką. Stanie się to, gdy po obu stronach ściany dwa gniazdka będą zlokalizowane obok siebie.
Także kanały instalacyjne są mostkami akustycznymi. Wiedzą, to wszyscy, którzy otwierają drzwiczki do szachtów, których zainstalowano np. pionowe rury doprowadzające wodę do mieszkania. Dlatego warto sprawdzić, czy w mieszkaniu nie połączono kanałami różnych pomieszczeń (w pionie jak i w poziomie).
Grubość warstwy tynku ma także znaczenie. Tynk zamyka bowiem mostki akustyczne w wymurowanej ścianie.
W tym miejscu można by wymienić jeszcze całą masę innych „sprawców” słabej akustyki. Osoby zainteresowane odsyłamy do specjalistycznej literatury.
Czy płyty akustyczne pomogą?
Płyty akustyczne to popularna nazwa produktów do okładzin ścian i sufitów, które mają za zadanie zwiększenie izolacyjności akustycznej i poprawę pochłaniania dźwięku. Są wykonane z gipso-kartonu, technicznej pianki akustycznej, drewna, wełny mineralnej lub innych materiałów.
Radzimy przed ich zakupem skontaktować się z akustykiem, który dobierze odpowiedni materiał. Akustyka jest bardzo złożonym zagadnieniem, nie warto więc ryzykować wydatków na produkty, które w danej sytuacji nie pomogą.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

poniedziałek, 22 czerwca 2015

Kuchnia i jadalnia w dobrym świetle

Współczesne tendencje w kształtowaniu wnętrz zmierzają do tworzenia otwartych, wieloplanowych przestrzeni, łączenia w jednym pomieszczeniu różnych funkcji. Sztywne podziały ścianami zastępuje szereg mobilnych przesłon i sprzętów, które pozwalają na dowolną modyfikację stref funkcjonalnych oraz organizację wnętrza.


Odpowiednio rozplanowane oświetlenie stanowi jeden z najważniejszych elementów kształtowania przestrzeni, dzięki któremu możemy wyodrębnić poszczególne strefy, umożliwiając jednocześnie wykonywanie czynności, a przede wszystkim pozwala stworzyć indywidualny klimat mieszkania.

Idea promowania otwartych przestrzeni dotyczy głównie tych części domu, z których rodzina wspólnie korzysta w ciągu dnia. Decyzja o połączeniu pomieszczeń najczęściej zapada przy urządzaniu otwartej kuchni z jadalnią. Użytkownicy kierują się w tym przypadku, nie tylko chęcią posiadania ciekawego wnętrza, ale również względami praktycznymi i wygodą. Kuchnia i jadalnia, jako wnętrza wzajemnie przenikające się i uzupełniające, tworzą atmosferę sprzyjającą swobodnym kontaktom domowników, pozwalając na wspólne spędzanie dużej ilości czasu. Bezpośrednie sąsiedztwo tych pomieszczeń usprawnia przenoszenie zastawy stołowej, zapewnia bezpieczne i wygodne podawanie gorących potraw, daje możliwość kontaktu z osobą wykonującą czynności w kuchni. Nie bez znaczenia w otwartych wnętrzach jest efekt powiększenia strefy użytkowej oraz możliwość optymalnego jej wykorzystania. Rozwiązania polegające na połączeniu pomieszczeń często są najlepszym lekarstwem na zbyt małą, nieciekawą i trudną do zagospodarowania przestrzeń.

Funkcja i znaczenie oświetlenia.

Zarówno w kuchni, gdzie główną rolę odgrywa stworzenie dobrych warunków wykonywania czynności na blacie, jak i w jadalni, wokół stołu, należy zatroszczyć się o zachowanie zasad ergonomii i zapewnienie sprzyjających warunków świetlnych. Planując rozmieszczenie lamp warto przewidzieć i uwzględnić podstawowe funkcje, jakie spełnia światło we wnętrzu. Łączne stosowanie różnych rodzajów oświetlenia, przy zachowaniu równowagi pomiędzy oświetleniem kierunkowym i rozproszonym, stanowi podstawową zasadę kształtowania klimatu świetlnego wnętrz.


 Oprawy i źródła światła o charakterze rozproszonym wpływają na ogólny odbiór wnętrza, czytelność i jasność przestrzeni, kreują warunki umożliwiające ostre widzenie w każdym zakątku, zapewniają równomierny rozkład luminancji we wnętrzu. Oświetlenie tego rodzaju jest określane, jako ogólne lub podkładowe, gdyż stanowi tło dla oświetlenia miejscowego, kierunkowego, którego funkcja związana jest przede wszystkim z doświetleniem stref wykonywania czynności i podporządkowana zasadom ergonomii. We wnętrzu kuchennym, oświetlenie związane z wykonywaniem pracy wzrokowej, dotyczy blatu roboczego, natomiast w jadalni - stołu, jako głównego elementu wnętrza, definiującego przeznaczenie strefy.

Obok oświetlenia ogólnego i miejscowego, szczególne znaczenie, zwłaszcza dla odbioru wizualnego wnętrza, tworzenia kompozycji architektonicznej, odgrywają lampy o charakterze dekoracyjnym. Dzięki zastosowaniu światła akcentującego, podkreślającego ciekawe detale i elementy wyposażenia wnętrza, możemy sprawić, że otoczenie, w którym przygotowujemy posiłki, a następnie delektujemy ich smakiem, korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie. Pomysłowo wykorzystane światło pozwala wydobyć atrakcyjne elementy wyposażenia i architektury wnętrza określające styl, faktury i właściwości zastosowanych materiałów, zarówno w jadalni, jak i kuchni.

Dobór odpowiednich źródeł światła.

Szeroka oferta rynku oświetleniowego daje duże możliwości tworzenia efektów świetlnych, dostosowanych do funkcji pomieszczenia, a przede wszystkim indywidualnych potrzeb użytkowników. Dobierając źródła do opraw oświetlenia ogólnego, eksploatowanych z reguły najbardziej intensywnie, warto zastosować energooszczędne świetlówki kompaktowe nowej generacji. Jeżeli źródła te zasłonięte są kloszem, ich kształt nie odgrywa większego znaczenia liczy się tylko efekt świetlny. Natomiast dla opraw odsłoniętych, z widocznym źródłem światła, wskazane są energooszczędne świetlówki kompaktowe, przypominające kształtem tradycyjną żarówkę. Obok względów ekonomicznych, przemawiających za wykorzystaniem nowoczesnych świetlówek, przemawia fakt, że dzięki mlecznej bańce nie powodują olśnienia. Właściwość ta jest szczególne istotna w przypadku oświetlenia stołu, kiedy źródło światła jest obniżone, doświetla zastawę i serwowane potrawy, a jednocześnie znajduje się w polu widzenia osób siedzących przy stole.

Oświetlając strefy wykonywania czynności na blacie kuchennym należy skorzystać z lamp kierunkujących i skupiających światło. Ponadto, wybór źródeł o jasnym, skrzącym efekcie świecenia i wiernym oddawaniu barw, stwarza warunki sprzyjające wykonywaniu czynności, pobudza do działania, umożliwia ostre widzenie w przypadku precyzyjnych czynności np. przy krojeniu, dokładnym odmierzaniu produktów podczas przygotowywania posiłków itp. Coraz większą popularność zyskują źródła halogenowe, które zapewniają najlepsze warunki świetlne dla wykonywania czynności. Źródła te mogą funkcjonować przy zasilaniu sieciowym 220V. Inne wymagania dotyczą halogenów niskonapięciowych, które muszą być instalowane w obwodzie z transformatorem.
Czynności wykonywane w kuchni tworzą ciąg roboczy, według którego planowany jest blat i bezpośrednio związane z nim oświetlenie. Można wyodrębnić strefy, powiązane z urządzeniami kuchennymi, wzajemnie się uzupełniające: lodówka – blat roboczy – płyta grzewcza – blat -zlewozmywak. W zależności od wielkości i kształtu pomieszczenia, elementy wyposażenia lokalizowane są na planie litery L lub U, a także w jednym ciągu lub dwóch równoległych. W każdym z tych rozwiązań należy przewidzieć doświetlenie blatu, umożliwiające wykonywanie czynności.


Wśród różnorodnych opraw, stosowanych do oświetlenia miejsc wykonywania prac kuchennych, popularnością i zadowoleniem wśród użytkowników cieszą się kierowane reflektory naścienne lub tzw. „oczka halogenowe” – niewielkie oprawy wbudowane w elementy zabudowy, umieszczane w specjalnym panelu, nad blatem, naścienne lub pod górną zabudową szafek.


Najbardziej równomierny rozkład światła na blacie roboczym w kuchni zapewniają świetlówki liniowe, montowane również pod górną zabudową. Nowoczesne źródła z tej grupy różnią się zdecydowanie od tradycyjnych jarzeniówek. Ich podstawową zaletą jest wierne oddawanie barw i emisja światła przyjaznego dla wzroku. Umieszczenie świetlówek pod górnym szafkami i osłonięcie specjalną listwą maskującą, pozwala uchronić użytkowników przed olśnieniem.


Doświetlenie płyty kuchennej i związanej z nią strefy gotowania można zrealizować przy zastosowaniu nowoczesnego okapu wyposażonego w źródła, kierujące światło w dół. W urządzeniach tego typu również najczęściej są wykorzystywane halogeny. Należy dodać, że oświetlenie w tym wypadku działa niezależnie od wyciągu.

Oświetlenie i kształt stołu.

Rozwiązanie oświetlenia w jadalni uzależnione jest przede wszystkim od wielkości pomieszczenia i kształtu stołu dostosowanego do warunków przestrzennych. Okrągłe stoły najlepiej prezentują się w świetle lampy centralnie zwieszonej po środku blatu. Ciekawą kompozycję, harmonizującą z okrągłym blatem, tworzą oprawy wieloźródłowe, w których poszczególne elementy świecące rozłożone są promieniście.

Do oświetlenia stołów owalnych i prostokątnych można wykorzystać szereg mniejszych, identycznych lamp, zaświecanych niezależnie. Rozmieszczając oświetlenie nad stołem rozkładanym należy planować układ lamp w powiązaniu z jego formą przed rozłożeniem. Źródła światła nie powinny znajdować się nad głowami osób siedzących przy stole lub, co gorsza, za ich plecami. Lampy powinny mieścić się w zarysie blatu, symetrycznie względem środka.


Zwieszając nad stołem źródła światła, należy zachować wysokość pozwalającą na dokładnie, lecz niezbyt jaskrawe doświetlenie całej jego powierzchni. Przydatne są oprawy z regulowaną wysokością, umożliwiające obniżenie lampy i większą koncentrację światła nad blatem lub podwyższenie w celu rozproszenia światła we wnętrzu. Występująca w polu widzenia wewnętrzna powierzchnia lampy, charakterystyczna dla wielu nowoczesnych form opraw z odkrytym źródłem światła, nie powinna drażnić osób siedzących przy stole, podobnie jak widoczna żarówka. Wskazane jest stosowanie opraw o niskim współczynniku odbicia światła i niezbyt jaskrawej kolorystyce oraz źródeł zabezpieczonych przed olśnieniem (żarówki mlecznobiałe, pastelowe lub świetlówki kompaktowe).
Wprowadzenie do oświetlenia stołu opraw o barwnych, przeświecalnych kloszach, wymaga dużej ostrożności. Działanie kolorowego światła obco i nienaturalnie zmienia wygląd potraw oraz twarzy osób siedzących przy stole. Z tego względu również, w jadalni nie wskazane są barwne żarówki. Szczególnie negatywne przekłamania powodują intensywne odcienie zieleni, błękitu i czerwieni. Niekorzystnie i mało apetycznie prezentuje się wędlina oświetlona zielonym światłem lub sałata w świetle czerwonym.


Dużą rolę w budowaniu nastroju wnętrza jadalni odgrywa również oprawa świetlna otoczenia stołu. Planując w tle stołu otwartą kuchnię, miejsce do przechowywania zastawy stołowej, obrusów, sztućców oraz innych przedmiotów stanowiących nakrycie stołu, należy przewidzieć dodatkowe oświetlenie, o znaczeniu estetycznym. Niekiedy podświetlona wnęka, witryna z porcelaną, czy też nowoczesny barek, wyznaczający podział wnętrza, decydują o pozytywnym odbiorze wnętrza, w którym wygodny stół i odpowiednio dostosowane do niego krzesła, odgrywają pierwszoplanową rolę.

Wizualne kształtowanie proporcji wnętrz.

Niekiedy wnętrze spełniające funkcję kuchni i jadalni jest zbyt małe lub zbyt wysokie, posiada niewygodny układ. Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu lamp i kierowaniu światła, możemy uzyskać ciekawe efekty optycznego modelowania przestrzeni i znaleźć rozwiązanie wielu problemów.


Przy zagospodarowaniu kuchni o niewielkim metrażu warto zrezygnować z oświetlenia centralnego na suficie. Zamiast lampy na środku pomieszczenia, za plecami osoby stojącej przy blacie (powodującej powstawanie cienia w strefie wykonywania czynności), warto zastosować szereg lamp, podkreślających kształt pomieszczenia, skupiających światło na ścianach. Rozwiązanie to pozwala uzyskać pozorne powiększenie wnętrza i doświetlenie przyściennej zabudowy meblowej. W wydłużonym, ciasnym pomieszczeniu, skierowanie światła na krótsze ściany, równoważy różnice w proporcjach. Doświetlenie górnej strefy, pozornie podwyższa wnętrze, natomiast światło skierowane w dół wywołuje wrażenie obniżenia.


Wnętrze współczesnej kuchni stanowi prawdziwe wyzwanie dla designerów i projektantów wnętrz. Połączenie wielu różnorodnych sposobów aranżowania przestrzeni za pomocą kolorystyki, faktur i właściwości materiałów, przy wykorzystaniu odpowiednich efektów świetlnych, powoduje wzrost znaczenia i rangi pomieszczenia kuchennego. Nowoczesne, perfekcyjnie dopracowane detale, przyczyniają się do prawdziwego zadowolenia użytkowników kuchni. W wielu sytuacjach stanowi ona wnętrze godne reprezentowania. Pod tym względem można odnaleźć zbieżność z jadalnią, jako pomieszczeniem przeznaczonym do podejmowania gości.


Na odbiór proporcji wnętrz wpływa w dużym stopniu oświetlenie o charakterze dekoracyjnym, wykorzystane do tworzenia nietypowych i zaskakujących efektów świetlnych. Wzmocnienie oddziaływania elementów architektury wnętrza, opartych na liniach prostych, jest możliwe dzięki wykorzystaniu ukrytych świetlówek liniowych lub światłowodów. Podświetlenie podziałów horyzontalnych, np. półek wbudowanych w ścianę, witryn i podłużnych wnęk, poziomych płaszczyzn ścianek, dzielących pomieszczenia, pozwala uzyskać efekt obniżenia i poszerzenia wnętrza. Światło tworzące i podkreślające podziały wertykalne, takie jak boczne ścianki wnęk, przejść pomiędzy pomieszczeniami, pionowe podświetlenie filarów i innych elementów architektonicznych, daje poczucie podniesienia sufitu. Dbałość o wizerunek wnętrza powinna towarzyszyć przede wszystkim użytkownikom wnętrz otwartych, wielofunkcyjnych, gdzie każdy element wpływa na tworzenie klimatu i charakteru mieszkania.

Jadalnia usytuowana w kuchni.

Jeżeli w układzie funkcjonalnym mieszkania brakuje pomieszczenia, które spełniałoby warunki do adaptacji na jadalnię, a jednocześnie wnętrze kuchenne jest wystarczająco przestronne - stół do wspólnego spożywania posiłków można usytuować w kuchni. Przy rozwiązaniach tego rodzaju zróżnicowanie stref funkcjonalnych odpowiednim oświetleniem i innymi elementami architektury nabiera szczególnego znaczenia. Lampy powinny być wówczas niezależnie zasilane, w celu umożliwienia modyfikacji warunków świetlnych odpowiednio: podczas przygotowywania potraw, spożywania przy stole i porządkowania po posiłku. Wyłączając lampy w części kuchennej, kierujemy uwagę na oświetlonej jadalni. Dodatkowo wykorzystanie możliwości, jakie daje regulator natężenia mocy, pozwala zbudować nastrój odpowiedni do sytuacji emocjonalnej. Inną oprawę świetlną tworzymy podczas uroczystego rodzinnego obiadu, niż przy kameralnej kolacji przy świecach.


Czynnościom kuchennym, szczególnie tym, które wiążą się z porządkowaniem, zmywaniem naczyń lub gotowaniem towarzyszy, w niektórych przypadkach, dyskomfort i poczucie skrępowania. Aby stworzyć warunki komfortowej, swobodnej pracy można zastosować mobilne przegrody, przesłony nie zamykające przestrzeni lecz izolujące i zakrywające to, co przeszkadza. Jednym z praktycznych sposobów ukrycia np. zlewozmywaka jest usytuowanie go za podwyższonym barkiem na granicy strefy jadalni i kuchni. Nad tym oryginalnym dla wnętrza elementem warto przewidzieć szereg opraw nawiązujących stylistycznie do wystroju jadalni lub zainstalować panel z oświetleniem halogenowym, stanowiący kontynuację oświetlenia kuchni. Stworzenie ciekawej przesłony możliwe jest także poprzez wykorzystanie pustaków szklanych, jako lekkiej przeświecalnej ścianki, kompozycji roślinnych lub indywidualnie zaprojektowanych ażurowych mebli.


W każdej sytuacji oświetlenie we wnętrzu w decydujący sposób buduje klimat i określa walory użytkowe. Atmosfera zbudowana światłem wywiera znaczący wpływ na nasze samopoczucie, daje zadowolenie z przebywania we wnętrzu. Eksperymenty oświetleniowe polegające na łączeniu i wykorzystaniu różnych źródeł, zarówno w celach praktycznych, jak i dekoracyjnych, stanowią doskonałą inspirację i zachętę do zmian w najbliższym otoczeniu.

Mgr arch. wnętrz Kinga Śliwa

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

niedziela, 21 czerwca 2015

Jaka kostka brukowa zestarzeje się najładniej?

Gdy już zdecydujemy się położyć kostkę brukową przed nami stanie nie lada dylemat mianowicie, którą wybrać?



Tak jak w przypadku innych materiałów budowlanych, tak i tutaj nasz wybór nie będzie łatwy, bo różnego rodzaju kostki różnią się od siebie, a wybór jest tak bogaty, że zdecydowanie się na konkretny model w ciągu jednego dnia jest wręcz niewykonalne. Do wyboru jest kilka rodzajów kostki brukowej, począwszy od zwykłej betonowej kostki, a skończywszy na wysokogatunkowych kostkach wykonanych z kamienia naturalnego. Wybór nie jest prosty i powinien być uzależniony od miejsca ułożenia oraz przeznaczenia.

Z takim problemem trzeba się przespać i przemyśleć co będzie dla nas najlepsze. Inną kostkę wybierzemy gdy będziemy brukowali podejście do domu, a jeszcze inną gdy będziemy brukowali podjazd do garażu. To ze względu na różną wytrzymałość kostki, przeznaczenie i walory estetyczne. Trzeba przeliczyć jakie obciążenia będą działały na kostkę tak by nie została ona zbyt szybko zniszczona. Inna kostka znajdzie się w ofercie dla nas jeżeli będziemy budowali placyk wokół piaskownicy dla dzieci, a inna gdy będziemy brukowali podjazd do garażu.

Poza tym wielkie znaczenie mają dla nas walory estetyczne, bo niektórzy zastanawiać mogą się nad tym jaka kostka brukowa zestarzeje się najładniej? Starzenie się kostki, można uznać za proces dostosowania się do otoczenia, środowiska, przez co kostka dopasowuje się do terenu, wygląda po prostu ładniej niż na „sklepowej półce”.

Najlepiej jest zapytać doświadczonego sprzedawcę o to jaka kostka zestarzeje się najładniej, bo doświadczenie i wiedza jakim dysponuje taki sprzedawca na pewno okaże się pomocne. Można także odwiedzić fora internetowe, które dotyczą brukarstwa, a zamieszczone tam wpisy, poparte zdjęciami na pewno zobrazują nam jak dana kostka brukowa może wyglądać po kilku latach. Jeśli te działanie nie rozwieją naszej wątpliwości, którą kostkę wybrać w sklepie, możemy nawet udać się z odpowiednim zapytaniem do producenta, który pokaże nam przykłady wykorzystania danej kostki w praktyce, gdyż firmy przeprowadzają takie „badania” by pokazać klientom jak prezentuje się ich produkt po pewnym czasie, normalnego użytkowania. Dzięki temu klientom łatwiej jest podjąć decyzję o ewentualnym zakupie kostki brukowej.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

sobota, 20 czerwca 2015

Ogrodzenie naszych marzeń

Ogrodzenia i Bramy to elementy, które są właściwie niezbędne, jeżeli decydujemy się na budowę domu. Jedni decydują się na ogrodzenie ze względów bezpieczeństwa, chcąc zarówno zabezpieczyć się przed wybiegnięciem dziecka lub nawet zwierzaka na ulicę, inni ogrodzenie i bramę traktują jako element estetyczny.



Istnieją również osoby, które decydują się na ogrodzenie ze względu bezpieczeństwa, chroniąc swoje mieszkanie przed kradzieżą oraz zabezpieczenia się przed wchodzeniem na posesję niepożądanych osób.

Bez względu do której grupy można nas zaliczyć, musimy być świadomi, iż przed nami stoi dość spory dylemat jakim jest wybór optymalnego ogrodzenia, które spełni nasze oczekiwania i na które będzie nas stać. Wybór jest tym trudniejszy, iż na rynku istnieje wiele modelów ogrodzeń i bram i to nie tylko ze względu na rodzaj ogrodzenia ale również ze względu na materiały z jakich możemy wykonać bramę lub ogrodzenie.

Podstawowe modele ogrodzeń można podzielić na:

  • ogrodzenia panelowe
  • ogrodzenia z aluminium
  • ogrodzenia kute
  • ogrodzenia z siatki
  • ogrodzenia z podmurówką prefabrykowaną
Jeżeli dla klienta liczy się tylko rola zabezpieczająca a wygląd nie jest priorytetem to najtańszym wyjściem będzie wybór ogrodzenia z siatki ogrodzeniowej, siatki takie są dodatkowo powlekane materiałem PCV, który chroni przed korozją oraz poprawia jej estetykę. Koszty takiej siatki nie są wygórowane, rolkę o długości 25 metrów można nabyć za około 300zł.

Ogrodzenia panelowego, raczej rzadko są budowane w budownictwie mieszkaniowym, ogrodzenia te służą zazwyczaj do zabezpieczenia imprez masowych czy terenów objętych placem budowy. Ogrodzenia te montuje się na pewien czas a po zakończeniu danej imprezy czy budowy ogrodzenia panelowe są demontowane.

Ogrodzenia kute i z aluminium to zdecydowanie inwestycja najdroższa, jednak jej efekt końcowy jest wyjątkowy. Ogrodzenia te są odporne na czynniki zewnętrzne a ich producenci mogą udzielić wieloletniej gwarancji. Należy się liczyć jednak z olbrzymimi kosztami, jeżeli chcemy ogrodzić całą posesję. Metr ogrodzenia aluminiowego to koszt minimum 120zł, a jeżeli chcemy posiadać dodatkowo zdobione ogrodzenie różnymi ozdobami jak listki itp, to koszt metra takiego ogrodzenia możne urosnąć nawet do 500zł.

Ceny zdecydowanie nie zachęcają do inwestycji, jednak dobrze wiemy, iż dla swojego domu możemy zrobić naprawdę dużo, dlatego często wolimy oszczędzać wiele lat by później cieszyć się z wyjątkowego ogrodzenia.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

piątek, 19 czerwca 2015

Wybór mebli - trudne zadanie

Meble jako podstawowe wyposażenie wnętrz mieszkalnych, biurowych oraz publicznych klasyfikuje się według miejsca przeznaczenia oraz funkcji, jakie mają spełniać. W ofercie sklepów stacjonarnych oraz internetowych można obecnie znaleźć szeroki wybór mebli o różnych zastosowaniach sklasyfikowane według powyższych zasad.

Aby zapewnić konsumentom jak najwyższej jakości produkty większość producentów wyspecjalizowała swoją ofertę, koncentrując się bądź to na meblach do wnętrz mieszkalnych, bądź na meblach biurowych.
Dzięki temu konsument szukający bardzo konkretnych rozwiązań i modeli może udać się do sklepu, specjalizującego się właśnie w danej dziedzinie. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza sklepy internetowe, w których możemy dokonać bardzo szybkich zakupów, bez wychodzenia z domu. Jak pokazują badania zachowań i zwyczajów konsumentów, większość z nas chętnie udaje się do tradycyjnego sklepu, aby sprawdzić produkt osobiście, zwracając uwagę na wszystkie szczegóły wykonania i funkcjonalności, i właściwego wyboru dokonuje właśnie w tradycyjnym salonie sprzedaży. Mając już upatrzony konkretny model produktu, wracamy do domu i szukamy sklepu internetowego, w którym dany towar możemy zamówić za najniższą cenę.
Meble są niezwykle istotnym elementem wyposażenia domu, i dlatego trzeba je wybierać z wielką rozwagą, ponieważ mają one nam służyć przez dłuższy czas. Mało kto może sobie pozwolić na częste zmiany w tym zakresie. O wyborze mebli powinno decydować kilka najważniejszych czynników.
Estetyka
Oczywiście meble muszą być starannie wykonane i pasować do naszej koncepcji wnętrza. Wszystkie elementy wyposażenia powinny ze sobą harmonijnie współgrać, lub się uzupełniać. Nawet jeśli planujemy awangardowe wnętrze łączące różne style, i tak wybór musi być bardzo przemyślany (w gruncie rzeczy jest to jeszcze trudniejsze wyzwanie). Jeśli już jesteśmy przekonani co do jakości i estetyki wykonania danego mebla, musimy pomyśleć o funkcjonalności.
Wygoda użytkowania
Nie mniej ważną kwestią jest komfort użytkowania mebla. Nawet najpiękniejsza kanapa czy fotel nie będzie nas cieszyć, jeśli okaże się, że ma twarde siedzisko i źle wyprofilowane oparcie. Dlatego tak ważne jest wypróbowanie mebla w sklepie, sprawdzenie w jaki sposób się rozkłada, czy pasuje do naszego wzrostu itd.
Dobrze dobrany mebel zarówno pod względem estetyki, jak i funkcjonalności, będzie stanowił ozdobę wnętrza i każdy domownik będzie chętnie z niego korzystał.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis