czwartek, 31 października 2013

Energia pod kontrolą – czyli czas na inteligentne liczniki

Firmy energetyczne w Polsce coraz bardziej angażują swe siły i środki w upowszechnianie programu smart metering, czyli wykorzystywania inteligentnych liczników do pomiarów energii elektrycznej.
 
 
Najczęściej są to jeszcze programy testowe, ale już spora część odbiorców może przekonać się o funkcjach i nowych rozwiązaniach sprzyjających (narzuconym rygorystycznie przez Unię Europejską) energetycznym oszczędnościom. Jedna z większych polskich firm obsługująca w sumie około 3 mln klientów (indywidualnych i biznesowych) zdołała już objąć inteligentną siecią wszystkich swoich klientów tzw. wielkiego odbioru (około 27 tysięcy przedsiębiorstw) oraz 170 tysięcy odbiorców indywidualnych. Odsetek tych ostatnich – to zaledwie 6 % ogólnej liczebności obsługiwanych klientów z grupy tzw. komunalnych. Tu rozdrobnienie, koszty i niezbędny do zmian czas są największe.
 
Wiemy, że bardzo reprezentatywna grupa konsumentów z Kalisza (pierwszego w Polsce miasta w pełni objętego inteligentną siecią) poddawana jest rocznym badaniom konsumenckim, które jeszcze trwają. Za wcześnie jeszcze na wnioski, ale według przewidywań zachodnich specjalistów, powinny być tu osiągane oszczędności w zużyciu energii od około 5 do 9 %. Oczywiście niezbędne jest także dokonanie zmian w taryfach opłat w poszczególnych okresach doby – najwyższe ceny za korzystanie z odbioru w godzinach szczytu, niższe – poza szczytem energetycznym.
 
Najnowszym udogodnieniem dla posiadaczy inteligentnych liczników jest możliwość zdalnego dokonania zmiany taryfy energetycznej. Nie jest już niezbędna wizyta przedstawiciela sprzedawcy energii. Klienci mogą nieustannie korzystać z portalu, na którym łatwo jest im analizować własne zużycie, ale także dostępne są stosowne aplikacje na smartfony. Mobilne aplikacje stwarzają coraz szersze możliwości należytego sterowania zużyciem energii. Możemy wówczas dokonywać włączania lub wyłączania wybranych odbiorników prądu na odległość.
 
Wiele rozważań wśród specjalistów dotyczy wyboru odpowiedniej technologii. Sporo zwolenników znalazła koncepcja sprawdzona podczas pilotażu, która zakłada oddzielenie poszczególnych warstw budowanego całościowego systemu. Odrębnie więc wprowadzane są liczniki, oddzielnie łącza telekomunikacyjne, a potem jeszcze system informatyczny. Połączenie tych trzech warstw następuje z wykorzystaniem powszechnie stosowanych na rynku protokołów, dla zapewnienia wzajemnej między nimi sprawnej i niezakłóconej komunikacji.
 
Możliwe więc staje się niezależne modernizowanie poszczególnych elementów przyszłego systemu inteligentnych sieci. Istotne znaczenie ma tu także wcześniejsze już podjęcie decyzji co do wyboru otwartego standardu PRIME (Powerline Intelligent Metering Evolution) dla liczników. Dlatego możliwe jest obecnie montowanie liczników (i koncentratorów danych pomiarowych) – pochodzących od rożnych producentów. A im większy wybór, tym większa konkurencja i łatwiej o obniżki cen.
Pamiętajmy też, żeby na fali tych nowości nie dać się zwieść ofertom składanym przez przebiegłych domokrążców. Wszelkie bowiem koszty zakupu oraz instalacji inteligentnego systemu pomiarowania oraz łączności. ponoszą wyspecjalizowane firmy energetyczne. Koszty działania tych firm są pokrywane z taryfy za przesył energii, zatwierdzanej przez Urząd Energetyki. W obecnie obowiązującej taryfie pokrywamy koszty utrzymania tradycyjnych liczników, łącznie z kosztami odczytów stanów licznika przez inkasenta. W przyszłych taryfach zastąpią je już nowe koszty, tych dużo bardziej inteligentnych liczników.
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

środa, 30 października 2013

Co musisz zrobić przed wprowadzeniem się do swojego nowego domu?

Najbardziej rozpowszechnionymi sposobami na wejście w posiadanie domu, pomijając wyjątki takie jak otrzymanie go w spadku po bogatym wujku, jest zakup "pod klucz" lub wybudowanie go od podstaw. Przedstawię pokrótce tę drugą, dłuższą drogę. Usiądź więc wygodnie w fotelu i przygotuj się, bo to historia dla ludzi o mocnych nerwach.

Przed budową czyli przygotowania do wyprawy...

Budowanie własnego domu to często "przygoda życia", nie mniejsza niż podróż po egzotycznym kontynencie czy rejs dalekomorskim statkiem. Jak w każdej wielkiej wyprawie czekają nas chwile pełne radości wynikającej z budowania swego wymarzonego miejsca na ziemi, lecz i wiele jest po drodze niebezpieczeństw. Poczynając od wyboru najbardziej odpowiedniego projektu, kiedy to Pani domu zwraca szczególną uwagę na rozplanowanie salonu, a Pan przyszłego domu na wielkość i wyposażenie garażu. Następnie napotykamy nieomal sakramentalne pytanie "ile to będzie kosztowało?" i zabieramy się za opracowanie przybliżonych kosztorysów, które nierzadko weryfikują pierwotny wybór projektu architektoniczno-budowlanego. Kolejnym kamieniem milowym naszego przedsięwzięcia jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Wymaga to skompletowania niemałej sterty dokumentów i dokonania uzgodnień. Standardowym minimum jest:

     
  1. Jeśli działka, na której budujemy, nie leży w terenie, w którym obowiązuje "miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego", musimy wystąpić w urzędzie miasta lub gminy o "Warunki zabudowy i zagospodarowania terenu".

  2.  
  3. Na podstawie jednego z powyższych dokumentów, który określa dozwolone parametry naszego przyszłego domku, możemy zabrać się za pozyskanie projektu domu oraz zlecić uprawnionemu geodecie sporządzenie mapy sytuacyjno-wysokościowej.

  4.  
  5. Wykonanie opinii geotechnicznej lub, jeśli domek będzie budowany na "słabych" gruntach czy na skarpie, zamówienie projektu geotechnicznego. Decyzję podejmuje projektant.

  6.  
  7. U dostawców mediów występujemy o warunki przyłączenia do sieci dostając w zamian projekt umowy o przyłącze. Ten etap wymagany jest zawsze w przypadku energii elektrycznej, która musi być w każdym budynku mieszkalnym. Jeśli będziemy przyłączać dom do sieci gazowej, również ten etap nas nie ominie. Podobnie w przypadku dostawy wody i odbioru ścieków, chyba że budujemy na terenie nieskanalizowanym - wtedy potrzebny nam będzie projekt szamba. Zamiar wykonania przyłączy elektrycznych, gazowych i wod-kan wiąże się prawie zawsze ze zleceniem odpowiednich projektów technicznych (więc i... kosztami).

  8.  
  9. Na koniec uzgadniamy projekty przyłączy wymienione w poprzednim punkcie w Zakładzie Uzgodnienia Dokumentacji Projektowej.


Po ukończeniu owej niezwykle pasjonującej i pouczającej zapewne bieganiny po urzędach wreszcie mamy wszystkie "papiery" potrzebne do... usyskania pozwolenia na budowę, które wydawane jest w trybie decyzji.
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

wtorek, 29 października 2013

Zafunduj sobie solary z 45% dofinansowaniem!

W modzie są domy energooszczędne. Coraz więcej Polaków decyduje się wydać więcej pieniędzy na etapie budowy, by potem zaoszczędzić na kosztach eksploatacji. Dlatego między innymi chętnie korzystamy z ekologicznych technologii budowlanych, wśród których istotne miejsce zajmują systemy solarne.
 
 
Co to takiego?
 
Systemy solarne, potocznie zwane solarami lub po prostu bateriami słonecznymi, to urządzenia, które pozwalają zgromadzić i spożytkować darmową energię słoneczną. W kontekście domu jednorodzinnego… można zastosować system solarny na przykład do podgrzewania wody użytkowej. Pozwala to zredukować wydatki na produkcję ciepłej wody w domu nawet o 60% w skali roku, czyli… jest już o czym pomyśleć prawda?
 
Ile kosztuje?
 
Ci, którzy się wahają, myśląc o instalacji solarów, nie mają zwykle wątpliwości typu – czy to potrzebne, czy przydatne, czy rzeczywiście działa, etc. Powstrzymuje ich przede wszystkim cena. Niestety, wszelkie energooszczędne i proekologiczne rozwiązania niemało kosztują. To wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych minimum… i choć inwestycja zwróci się nam już po kilku latach, trudno się czasem mimo wszystko zdecydować. Dlatego… warto pomyśleć o skorzystaniu z dofinansowania!
 
Dotacje na solary
 
Jeszcze do końca 2014 roku można składać wnioski o dofinansowanie (w wysokości nawet 45% kosztu zakupu i montażu systemu solarnego). Dotacje przyznawane są przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej osobom fizycznym oraz wspólnotom mieszkaniowym. Realnie, można otrzymać ok. 6,5 tys. PLN.
 
Sprawa nie jest nawet skomplikowana. W wybranym (współpracującym z NFOŚiGW) banku składa się wniosek o kredyt wraz z wnioskiem o dotacje z w/w puli. Po podpisaniu umowy kredytowej należy dostarczyć do banku faktury, a także protokół odbioru prac i przekazania systemu solarnego do eksploatacji, sporządzony przez kredytobiorcę oraz wykonawcę zlecenia. Najpóźniej w ciągu 60 dni bank otrzyma od Funduszu kwotę w wysokości maksymalnie 45% kosztu całej inwestycji i… Jesteśmy do przodu!
 
Oczywiście nie ma gwarancji, że każdy wnioskodawca otrzyma dofinansowanie. Liczy się tu także między innymi kolejność zgłoszeń, bo 450 mln PLN przeznaczonych na projekt rozchodzi się w bardzo szybkim tempie od 2010 roku, kiedy program ten się rozpoczął. Nie ma także reguły, że na pewno dostaniemy maksymalny zwrot kosztów, czyli 45%, o których mowa w projekcie, ale… kto nie próbuje – ten nie zyskuje.
Powodzenia!
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

poniedziałek, 28 października 2013

Drzwi jako niezbędne wyposażenie domu

Drzwi to bardzo istotny element wyposażenia wnętrz. Dotyczy to zarówno drzwi wejściowych, jak i wewnętrznych. Oczywiście drzwiom zewnętrznym stawiamy inne wymagania niż tym wewnętrznym. Spełniają one bowiem rolę zabezpieczenia domu czy mieszkania przed dostępem do środka osób niepowołanych, tzw. nieproszonych gości.
 
 
Drzwi wewnątrz domu spełniają zupełnie odmienną rolę. Przede wszystkim muszą zamykać i oddzielać przestrzeń, aby stworzyć pomieszczenia mające swoje funkcje i zapewnić prywatność lokatorom mieszkania. Dzisiaj panuje moda na pozbywanie się drzwi z kuchni, salonu, często te dwa pomieszczenia łączy się ze sobą. Jednak z pewnych drzwi nigdy nie zrezygnujemy, jak choćby z drzwi do łazienki, toalety, sypialni, pokoju dziecinnego.
 
Często decydujemy się na rezygnację z drzwi wewnętrznych z powodu braku miejsca i chęci uzyskania wrażenia większej przestrzeni. Dobrym i funkcjonalnym rozwiązaniem w takim przypadku są drzwi przesuwne, które instalowane są na specjalnej szynie. Dzięki zastosowaniu takiej konstrukcji, otwarte drzwi nie przeszkadzają mieszkańcom, ponieważ są przesuwane na ścianę, stanowiąc dodatkowo jej ozdobę.
 
Drzwi do przesuwania są wykonywane z różnych materiałów, ale trzeba przyznać, że najbardziej efektowne są te zrobione ze szkła. Jest to oczywiście specjalnie przygotowane, zabezpieczone szkło, które nie stanowi zagrożenia dla lokatorów. Nawet jeśli się stłucze, to na drobne kawałki o zaokrąglonych krawędziach. Oczywiście takie drzwi szklane trzeba przemyśleć, jeśli w domu mieszkają małe dzieci.
 
Nie muszą być przezroczyste, dzięki piaskowaniu i różnorodnym sposobom zdobienia drzwi ze szkła mogą równie dobrze zapewniać komfort i intymność w pomieszczeniu, jak każde inne drzwi. Niewątpliwą zaletą drzwi szklanych jest możliwość doświetlenia wnętrz przy jednoczesnym zapewnieniu prywatności i zamknięcia przestrzeni.
 
Drzwi to nie tylko element funkcjonalny, ale także dekoracyjny. Nie bez przyczyny na rynku dostępne są ogromne ilości wzorów oraz modeli drzwi, które mają spełnić różnorodne oczekiwania klientów. Można wybrać drzwi drewniane, z płyty okleinowanej, drzwi fornirowane, a także drzwi szklane – wybór zależy od gustu, stylu wnętrza oraz zasobności portfela inwestora.
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

niedziela, 27 października 2013

Woda z kranu

Jakość wody, którą spożywamy powinna odgrywać dość ważną rolę w naszym życiu. Ludzie dbają o swoje zdrowie, uprawiają sport, spożywają suplementy diety, aby być cieszyć się witalnością na co dzień. Zazwyczaj jednak zapominamy o tak trywialnej sprawie, jaką jest jakość spożywanej wody w naszym domu.


Nie mówię oczywiście, że woda z kranu („kranówa”) jest trująca, gdyż nie jest to prawdą. Zawiera ona jednak niestety pewne związki, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Wszystko zależy oczywiście od ujścia wodnego, do którego jesteśmy podłączeni. Właściwości wody zależą także od jakości naszej instalacji kanalizacyjnej. Jeżeli mieszkamy w starym budownictwie, może się okazać, że rury kanalizacyjne są przerdzewiałe i do naszej wody dostają się pewne mechaniczne zabrudzenia. Niestety nie wszystkie bakterie jesteśmy w stanie usunąć podgrzewając wodę do temperatury wrzenia. W takich sytuacjach powinniśmy się zacząć zastanawiać nad polepszeniem jakości wody w naszym domu.


Przy pomocy pewnych urządzeń filtracyjnych możemy znacznie poprawić parametry naszej wody. Dzięki filtrom nasza woda może być nie tylko zdrowsza, ale i dużo smaczniejsza. Nie napisałem o jeszcze jednym bardzo ważnym aspekcie, który powinien sprawić, że uzdatnianie wody stanie się dla nas bardzo ważne. Woda, która zawiera dużo związku wapnia i magnezu (jest twarda) wysusza naszą skórę, powoduje powstanie osadów na bateriach, kafelkach, w kabinie prysznicowej, niszczy instalacje kanalizacyjną, urządzenia AGD. W konsekwencji musimy wydawać więcej na środki myjące, czyszczące i piorące.
 
Jeżeli mamy podejrzenia, że woda w naszym domu nie jest najwyższej jakości – powinniśmy poddać ją wnikliwej analizie. W specjalnych centrach badawczych lub firmach zajmujących się uzdatnianiem wody możemy zlecić taką usługę. Znając zawartość chemiczną naszej wody możemy zastanowić się nad konkretną instalacją filtrującą.



Specyfika produktu oraz jego główne zastosowania zależą również od ilości wody jaką zużywamy na daną jednostkę czasu. Zazwyczaj przyjmuje się pewne dane uśredniające i wylicza się zapotrzebowanie wodne na ilość osób mieszkających w danym domu. W domkach jednorodzinnych stosuje się zazwyczaj kolumny filtracyjne. Są to urządzenia zasypywane konkretnym złożem ze specjalną głowicą sterującą. Kolumny są podłączane pod rury kanalizacyjne przed wejściem instalacji do pomieszczeń użytkowych w domu.
 
Kolumny filtracyjne wymagają jednak pewnej regeneracji. Głowica sterująca odpowiada za to, aby przez złoże co pewien czas została przelana woda wraz z roztworem soli NaCl. Nie wymaga to od nas fizycznie żadnego zaangażowania oprócz dosypywanie co jakiś czas soli krystalicznej.



W mieszkaniach ciężko dostać się do rur kanalizacyjnych przed wejściem do konkretnie naszego mieszkania. Dlatego też w takich sytuacjach stosowane są filtry osobne w każdym pomieszczeniu, w którym wykorzystywana jest woda. W kuchni najczęściej montowany jest filtr osmotyczny. Jest to na tyle niewielkie urządzenie, że można je swobodnie zmieścić w szafce pod umywalką. W łazience natomiast możemy spróbować założyć specjalny filtr narurowy (lub cały zestaw filtrów).
 
Jestem pewien, że doświadczone firmy zajmujące się filtracją i uzdatnianiem będą w stanie zaproponować więcej rozwiązań dla powyższych przykładów. Produktów filtrujących jest coraz więcej i są coraz łatwiej dostępne.
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

sobota, 26 października 2013

Plus budowania domu energooszczędnego

W dzisiejszych czasach rosnącą popularnością cieszą się domy energooszczędne. Ta dziedzina budownictwa przeżywa ogromny rozkwit. Taki stan rzeczy wynika z możliwości jakie daje nam postawienie domu oszczędzającego energię.



Budowa takiego domu jest nieco droższa od klasycznego jednak, w zależności od zastosowanych metod poniesione koszty zwracają się już w pierwszych latach użytkowania.

Pierwszym niewątpliwym plusem jest znaczny spadek kosztów energii elektrycznej oraz kosztów ogrzewania. Nasz dom przy zastosowaniu odpowiednich systemów wykorzystuje energie i ciepło otoczenia zapewniając nam je za darmo. Tak więc domy energooszczędne generują niskie miesięczne koszty utrzymania – mówiąc potocznie płacimy niskie rachunki.
 
Stosowane w domach energooszczędnych systemy wentylacji mechanicznej gwarantują nam dopływ świeżego powietrza do domu (a co za tym idzie także przyjemny klimat we wszystkich pomieszczeniach sprzyjający na przykład koncentracji czy lepszemu zasypianiu) oraz jego wymianę i stałą cyrkulację. Doskonała izolacja termiczna sprawia, że możemy liczyć na przyjemny chłód w domu podczas letnich upałów, zaś jesienią i zimą w czasie nagłych spadków temperatur na dworze wnętrze naszego domu nie będzie szybko się wychładzać tak jak ma to miejsce w przypadku konwencjonalnego budownictwa. Pomimo zachowania przyjemnego ciepła nasze rachunki pozostaną mniejsze niż gdybyśmy nie używali rozwiązań energooszczędnych – można powiedzieć że łączymy tutaj przyjemne z pożytecznym.
 
Jeszcze do niedawna budownictwo energooszczędne kojarzyło się z czymś bardzo drogim, mało opłacalnym i traktowane było niemal jako fanaberia osób zamożnych. Dziś dostrzegamy coraz więcej pozytywów wynikających z stosowanych w nim systemów i coraz chętniej z nich korzystamy podczas projektowania i budowy własnych domów. Wiele rozwiązań jest z powodzeniem stosowanych w Polsce i pozwala na realny zwrot inwestycji w ciągu kilku lat w postaci oszczędności (są to chociażby kolektory słoneczne lub ogniwa fotowoltaiczne).

Budowa domu energooszczędnego ma jeszcze jeden nie wątpliwy plus – pozwala nam na zmniejszenie wydzielania szkodliwych substancji do atmosfery. Nasze lokum staje się pro ekologiczne co staje się dzisiaj ważnym elementem przy coraz szybszym rozwoju naszej cywilizacji.
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

piątek, 25 października 2013

Kłopoty z urządzaniem własnego domu - czy warto?

Mieszkanie w dużym mieście daje wiele możliwości i oferuje alternatywne ścieżki działania. Można tu łatwiej znaleźć odpowiednią pracę, ma się szanse na lepszą edukację i dostęp do bogatej oferty imprez i wydarzeń kulturalnych.



Jednak życie w mieście niesie za sobą często sporo nerwów, to również funkcjonowanie w młynie dnia codziennego i duże wyczerpanie. Mieszkając w dużej metropolii, w małym mieszkanku, łatwo zamarzyć o domu w cichej okolicy.
 
Dom można zbudować od początku, kupić gotowy albo zakupić oraz zaadaptować go do własnych pomysłów. Bardzo przyjemnym etapem będzie urządzenie własnej, wymarzonej przestrzeni. Na jaką modłę się urządzić? Gdzie wyszukiwać właściwych projektantów? Z wieloma pytaniami w tym stylu będziemy musieli się zmierzyć realizując swoje marzenia o domu. Aby kupić właściwe materiały wykończeniowe warto zorientować się w panujących trendach, zobaczyć katalogi różnych producentów, zapoznać się z ofertą marketów budowlanych albo zdecydować na fachową aranżację pomieszczeń, korzystając z usług architekta. Pole do popisu jest duże, gdyż przeważnie do zagospodarowania mamy minimum kuchnię, toaletę, pokój gościnny oraz kilka sypialni. Sztuką jest złączenie tych wszystkich fragmentów w harmonijną całość. Dobrze jest dopasować wzory, materiały i kolory ściśle do swojego gustu, aby u siebie w domu czuć się przyjemnie.
 
Ostatnim szczegółem będzie zagospodarowanie terenu wokół budynku. Ogród oraz taras to ważne miejsce, których przeznaczeniem jest wypoczynek. To także miejsce spotkań z rodziną oraz przyjaciółmi. Piękny taras stworzony z prawdziwych desek nie zawsze jest trwały. Od niedawna modnym i trwałym rozwiązaniem są kompozytowe podłogi tarasowe, dlatego warto zapoznać się z ofertą firm produkujących deski kompozytowe. Kończąc budowę tarasu należałoby rozważyć dodatkowe akcesoria, takie jak na przykład promienniki podczerwieni. Zastanawiając się, jak ma wyglądać przestrzeń dookoła domu, dobrze jest poprosić o przygotowanie projektu architekta krajobrazu, a jeśli sami nie czerpiemy przyjemności z uprawiania ogrodu, warto skorzystać z usług ogrodnika. W efekcie rośliny w naszym ogrodzie stworzą spójną kompozycję, a my będziemy mogli odpoczywać w otoczeniu pięknej przyrody.
 
Wszystkie powyżej przedstawione działania to niesamowite wyzwanie organizacyjne, właśnie dlatego coraz częściej ludzie postanawiają wynająć doświadczonego administratora, który wszystkiego dopilnuje. Niezależnie od tego, jak wszystko zostanie przeprowadzone, kluczowy jest ostateczny rezultat. I właśnie rewelacyjnego efektu Wam życzę.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

czwartek, 24 października 2013

Więźba dachowa - jak nie popełnić błędu przy budowie domu

 

Więźba dachowa stanowi jeden z konstrukcyjnie najistotniejszych elementów budynku. Prawidłowość projektu, jakość użytych materiałów i precyzyjny montaż to trzy elementy, na które warto zwrócić uwagę przy budowie domu. Błędy popełnione na tym etapie wiążą się z późniejszymi kłopotami lub wręcz mogą doprowadzić do katastrofy budowlanej. W jaki sposób zatem możemy się zabezpieczyć przed błędami lub niedociągnięciami wykonawców?
 
Projekt dachu jest częścią budynku. Projektant ma obowiązek zadbać o to, aby dach spełniał swoją rolę konstrukcyjną. Ze strony inwestora, w szczególności indywidualnego, nie jest raczej możliwe wychwycenie błędów na etapie projektu. Ważne jest jednak abyśmy mieli świadomość, że niedopuszczalne są zmiany w konstrukcji dachu robione na własną lub wykonawcy rękę. Solidny i odpowiedzialny kierownik budowy nie dopuściłby jednak nigdy do takiej sytuacji.
W naszej gestii może jednak być zakup materiałów na więźbę. Tutaj różnorodność oferowanego drewna i różnice w jego jakości mogą nam przysporzyć bólu głowy. Nie bez winy są także nieuczciwi sprzedawcy, którzy świadomie sprzedają drewno źle wysuszone, niewystarczająco zaimpregnowane albo po prostu złej jakości. Dokładnie sprawdźmy jakość kupowanego drewna lub poprośmy o to osobę z odpowiednimi kwalifikacjami. Nie dajmy się skusić na promocyjne ceny, bez gruntownego przyjrzenia się promocyjnej ofercie.



Podczas zakupu drewna na więźbę powinniśmy wiedzieć, że drewno było prawidłowo składowane. Nie powinno leżeć na gruncie. Natomiast powinno mieć odpowiednią wentylację i być chronione przed wilgocią i słońcem. Elementy drewniane powinny być rozdzielane przekładkami, co pozwala na odpowiednie przewietrzenie poszczególnych elementów.
Impregnacja drewna to odrębne zagadnienie i zwróćmy uwagę na to czy została przeprowadzona prawidłowo. Kolorowe impregnaty pozwalają nam łatwo ocenić jej jakość. Zazwyczaj producenci środków do impregnacji drewna zalecają pokrycie go kilkoma warstwami preparatu. Rzut okiem na przekrój drewna pozwala ocenić nam, czy sprzedawca dokonał tej czynności z należytą starannością. W Polsce najpopularniejszą metodą jest metoda malowania lub zanurzeniowa. To najprostsze metody i w naszych warunkach sprawdzające się doskonale, pod warunkiem prawidłowego przeprowadzenia. Rzadziej stosuje się metodę próżniowo-ciśnieniową.
 
Impregnację możemy przeprowadzić samemu. Nie jest to zadanie bardzo trudne, jednakże stosunkowo kłopotliwe w warunkach typowej budowy.
 
Montaż zakupionej więźby zlećmy cieślom lub wyspecjalizowanej ekipie montażystów. Zwróćmy uwagę na to czy poszczególne elementy są dobrze spasowane oraz czy mają odpowiednie podparcie. Miejsca docięć powinny być także zaimpregnowane. Wszystkie śruby i nakrętki powinny być mocno skręcone, aby konstrukcja nie utraciła swej stabilności.
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis
 

środa, 23 października 2013

Szukasz idealnego biura dla Swojej firmy? Na co powinieneś zwrócić uwagę?

Własna firma to szereg obowiązków. Na właścicielu spoczywa bowiem obowiązek skompletowania wszystkich niezbędnych dokumentów, zatrudnienie pracowników, wyposażenie firmy oraz pozyskiwanie klientów. Czasem trudno jest nadążyć z wykonaniem wszystkich czynności, których i tak z miesiąca na miesiąc przybywa.
 
 
Do wszystkich niezbędnych zadań dochodzi ponadto jeszcze jedno, mianowicie odnalezienie siedziby dla firmy, miejsca, w którym nasza firma będzie mogła dobrze funkcjonować i rozwijać skrzydła.
W firmie spędzamy znaczną część naszego życia (szczególnie jeśli jesteśmy jej właścicielami). Nikt z nas nie chciałby zatem pracować w miejscu, które będzie przeszkadzało w owocnej pracy.
 
Dlaczego siedziba firmy jest ważna?
 
Siedziba firmy, to nie tylko miejsce, w którym pracujemy my, ale do którego przybywają potencjalni, przyszli klienci.
Z praktycznego punktu widzenia musi być to zatem taka nieruchomość, która będzie nie tylko dobrym miejscem do pracy, podejmowania nowych wyzwań, budowania strategii, ale również miejsce bardzo reprezentatywne. Sprawa teoretycznie jest bardzo prosta. Biuro musi swoim wyglądem przyciągać potencjalnych klientów i dbać o wizerunek całej firmy.
 
Co więcej, według opinii wielu specjalistów z dziedziny szeroko pojętego biznesu - to właśnie biuro, jako miejsce w którym funkcjonuje nasza firma, jest decydującym aspektem, o tym ile osób i czy podejmą z nami dalszą współpracę.
 
Dobre biuro, czyli jakie?
 
Idealne biuro, musi być przede wszystkim dostosowane do potrzeb naszej działalności. Dla jednej firmy np. o profilu czysto produkcyjnym ważna będzie powierzchnia i wyposażenie, dla drugich parking, dla trzecich (głównie usługowych) lokalizacja.
 
Jeśli zatem zastanawiasz się nad daną nieruchomością, najpierw dobrze przemyśl, co jest dla Ciebie sprawą priorytetową.
 
Uwzględnij przy tym nie tylko swoje prywatne upodobania, ale przede wszystkim normy bhp oraz wytyczne zapisane w prawie budowlanym.
Dopiero po uwzględnieniu wszystkich aspektów technicznych możesz rozpocząć poszukiwania. Ofert prezentowanych przez poszczególne biura nieruchomości oraz tych znajdujących się bezpośrednio w internecie jest oczywiście sporo, nie znajdziemy w nich jednak wielu niezbędnych informacji, które są z kolei bardzo ważne w późniejszym funkcjonowaniu biura.
 
Ogłoszenie, ogłoszeniem, a co jeszcze?
 
Zarządca - a dokładniej, jak przebiega z nim współpraca?
 
Właściciele danej nieruchomości nazywani inaczej zarządcami, często stosują wobec osób najmujących bardzo nieprzyjemne praktyki w postaci nagłego podwyższenia czynszu, stawiania wygórowanych wymagań dotyczących wynajmu lokalu, formułowania umowy niezgodnej z prawdą.
 
Zarządca to osoba, z którą z pewnością będziemy w stałym kontakcie, dobrze zatem jeśli kontakt ten nie będzie utrudniony poprzez bardzo roszczeniową postawę tejże osoby.
 
Stan budynku w rzeczywistości
Jeśli nasze internetowe ogłoszenie nie posiada możliwości wirtualnego spaceru po budynku, koniecznie przejdźmy się do naszego lokalu osobiście. Tylko wówczas będziemy w stanie ocenić to, jaki wkład własny będziemy musieli włożyć w remont budynku oraz czy na pewno zmieścimy do niego wszystkie te rzeczy, które planowaliśmy (biurka, sprzęt komputerowy, szafki).
 
Pamiętajmy, biuro na wynajem np. we Wrocławiu to w dużej mierze także dobra lokalizacja. Dobra, czyli taka, do której nasi klienci dostaną się szybko i bez większych problemów logistycznych.
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

wtorek, 22 października 2013

Dom kontra mieszkanie - co wybrać?

Dom czy mieszkanie? Co wybrać i na co się zdecydować? To zasadnicze pytania zadawane przez osoby poszukujące swojego własnego gniazdka. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy zastanowić się pięciokrotnie nad tym czy rzeczywiście postępujemy słusznie.
 
 
Taki zakup bowiem ma nam służyć zapewne do końca naszego życia, nie co dzień będziemy mieli zapewne okazji do tego, aby zbyt ciasne mieszkanie zamienić na domek jednorodzinny.
Co jest zatem niezbędne do tego, aby gdziekolwiek zamieszkać? Odpowiedź wydaje się niby prosta. Są to nie tylko pieniądze, ale też troszeczkę zdrowego rozsądku. Wyobraźmy sobie zatem następująca sytuację. Oszczędny kawaler, który mimo tego, iż dysponuje wystarczającą gotówką do tego, aby dokonać zakupu domku jednorodzinnego, decyduje się na ciasną kawalerkę bez większych wygód. Dzięki temu część pieniędzy zostaje u niego w kieszeni, po jakimś czasie oczywiście rozchodzą się na zbędne drobiazgi. Mężczyzna z biegiem lat się żeni i rodzą mu się dzieci. Wszyscy przez wiele lat, albo już do końca życia gnieżdżą się w ciasnej klitce bez godziwych warunków i przestrzeni. Jeżeli zatem planujemy założyć w przyszłości rodzinę i posiadamy, albo też jesteśmy w stanie zdobyć odpowiednie środki pieniężne, bez wahania powinniśmy dokonać zakupu przestrzennego domku jednorodzinnego i zrezygnować z ciasnego mieszkania w bloku.
 
Większa przestrzeń to nie jedyna zaleta mieszkania w domku jednorodzinnym. Domostwa te są zazwyczaj wybierane przez osoby ceniące sobie ciszę i spokój. Na głośnym osiedlu bądź też blokowisku bardzo ciężko o wymarzoną chwilę ciszy. Weźmy także pod uwagę to, że mieszkając w domku, jeżeli nie chcemy to nie mamy zbyt częstego kontaktu z sąsiadami, którzy jak wiadomo zdarzają się różni.
Domek jednorodzinny to także wymarzone miejsce dla osób lubiących uprawiać różne sporty, a także ogrodnictwo. Na przylegającym terenie możemy urządzić sobie boisko do gry w koszykówkę, zasadzić kwiaty i warzywa w ogródku, postawić swój warsztat lub garaż, a nawet zająć się hodowlą królików czy gołębi, co w przypadku mieszkania w ciasnej kawalerce byłoby po prostu niemożliwe.
 
Nie ma wątpliwości, że domek jednorodzinny to idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie przestrzeń, swobodę, a także realizujących własne hobby i pragnących w przyszłości założyć dużą rodzinę.
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

poniedziałek, 21 października 2013

Trendy w budownictwie-domy ekologiczne

Domy ekologiczne to nowe i modne trendy w branży budowlanej, jednakże dom, który można nazwać ekologicznym musi spełniać kilka istotnych warunków. Okazuje się, że do jego budowy nie wystarczy użyć tylko i wyłącznie materiałów naturalnych.
 
 
Przede wszystkim budynek ten w trakcie swej eksploatacji powinien zużywać jak najmniejsze ilości energii. Oszczędzanie jest w modzie, a budynek wzniesiony zgodnie z wymogami o dbałość środowiska, w którym żyjemy, to doskonały przykład na to, że można być ekologicznym na wiele interesujących sposobów.

Do budowy ekologicznych domów wykorzystuje się odpowiednie technologie grzewcze i budowlane, które pozwalają na zminimalizowanie strat ciepła. Dzięki temu bilans elektryczny nie zaskoczy nas zbyt wygórowaną ceną.

W jaki sposób wybudować dom, aby był ekologiczny i oszczędzał dla nas energię? Okazuje się, że kształt budynku ma tutaj ogromne znaczenie. Zupełnie nie opłaca się budowanie ze spadzistym lub łamanym dachem. Bryła zwarta jest o wiele korzystniejsza niż rozczłonkowana, natomiast okna powinny wychodzić na południe, a reszta pomieszczenia musi być zaciemniona.
 
 
Kolejna podstawową zasadą budowania w ekologicznym stylu jest korzystny stosunek powierzchni budynku co do jego objętości. Najwięcej ciepła ucieka przez dach, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie postawienie budynku piętrowego, aby ciepło przedostające się ku górze, automatycznie ogrzewało górne partie budowli. Budynek należy podzielić także na dwie części: na część zimniejszą i cieplejszą. W tej pierwszej powinny znaleźć się pomieszczenia, które będą rzadziej używane, takie jak spiżarnia czy garderoba. Natomiast w cieplejszej części umieśćmy pomieszczenia codziennego użytku na przykład kuchnia, sypialnia i salon.
 
Jeżeli chodzi natomiast o budulec, z którego ma być wykonany nasz dom, należy brać pod uwagę tylko i wyłącznie materiały, które są przyjazne środowisku, czyli takie, które nie emitują do atmosfery dość sporych ilości szkodliwych substancji na przykład siarki i dwutlenku węgla. Polecane są natomiast tradycyjne surowce, takie jak glina, cegła lub kamień.

Nie ma wątpliwości, iż domy ekologiczne pozwalają nam na zaoszczędzeniu energii elektrycznej i mimo tego, że inwestycja w nie na samym początku może dość sporo kosztować, to z biegiem czasu zasobność naszego portfela znacznie wzrośnie, bowiem zmniejszą się nasze wydatki na prąd i ogrzewanie. Każdy dom posiadający status ekologicznego, powinien być wybudowany z troską o nasze środowisko.
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis 

niedziela, 20 października 2013

4 cechy nowego mieszkania, które nie są konieczne, ale wygodne

Nowe mieszkanie powinno być korzystnie zlokalizowane, dobrze wykonane i w niezłej cenie. To podstawy. Są jednak dodatkowe cechy, które dają więcej wygody kupującemu. Oto cztery z nich.
 
Można się obejść bez każdej z nich. Jeśli jednak są, znacznie podnoszą wygodę mieszkania. Bo przecież z parkowaniem pod chmurką zawsze jest kłopot, podobnie jak z przechowywaniem rzeczy i urządzaniem lokalu.

Po pierwsze: komórka lokatorska

W starych dobrych czasach piwnica przysługiwała każdemu, kto miał mieszkanie. Była mała, ale pozwalała przechować sporo rzeczy. Teraz jest inaczej, przynajmniej na rynku pierwotnym. Komórkę lokatorską (bo już nie piwnicę w starym stylu) trzeba kupić. Ile może kosztować?

W zależności od osiedla i dewelopera ceny wahają się od trzech do kilkunastu tysięcy złotych. W największych miastach jest oczywiście najdroższej. W Warszawie, na niektórych osiedlach, trzeba za komórkę o powierzchni niecałych 4 m2 zapłacić nawet 13 tys. zł. Z reguły cena tego dodatkowego pomieszczenia to około 6 tys. zł.

Mimo wszystko warto je kupić. Nie tylko dlatego, że – jak wynika z danych firmy Home Broker – nawet jedna trzecia deweloperów po prostu tego wymaga, ale też ze względu na wygodę oraz możliwą do uzyskania wyższą cenę przy odsprzedaży mieszkania.

Po drugie: miejsce w garażu podziemnym

O ile w przypadku komórki lokatorskiej jej brak powoduje pewne problemy związane z przechowywaniem niektórych rzeczy (np. trzeba znaleźć miejsce na rower albo krzesełka kempingowe) o tyle miejsce w garażu podziemnym to przede wszystkim większy komfort codziennego życia.

Nie jest konieczne. Z reguły w planach zagospodarowania przestrzennego lub warunkach zabudowy, na podstawie których deweloperzy stawiają budynku, wymagane jest zaplanowanie takiej liczby miejsc postojowych, która powinna wystarczyć dla każdego mieszkania. Tyle, że z reguły jest to jedno miejsce na mieszkanie. A przecież niektórzy mają po dwa auta, innych ktoś odwiedza. Miejsce w garażu podziemnym daje pewność, że zawsze będzie gdzie zostawić auto. No i nie trzeba będzie go odśnieżać zimą.
Chodzi więc głównie o komfort. Komfort, który oczywiście kosztuje. Miejsce w garażu podziemnym oferowane jest zwykle w cenie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Średnia cena to 23 tys. zł, jednak na bardziej prestiżowych inwestycjach jest znacznie drożej.

Po trzecie: wykończenie pod klucz

Z pozoru może się wydawać, że pomysł kupna mieszkania w standardzie pod klucz to kosztowna ekstrawagancja. W zależności od dewelopera cena takiej usługi może wahać się od 300-400 zł do nawet 3 tys. zł dodatkowo za każdy m2 powierzchni lokalu. Jeśli jednak wszystko dobrze przeliczyć, może się okazać, że to po prostu się opłaca (o ile odsiejemy najdroższe oferty).

Przede wszystkim dlatego, że zdejmuje z barków kupujących ciężar wykonawstwa i organizacji prac. Nie trzeba zamawiać ekip czy samemu kłaść podłóg. Więcej nawet – nie trzeba chodzić po sklepach i szukać materiałów, ponieważ coraz częściej deweloperzy oferują konsultacje architektoniczne.

Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że samodzielne wykonanie wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim także kosztuje. Podobnie, jak wynajęcie ekip. W tym ostatnim przypadku tak czy inaczej za m2 trzeba zapłacić kilkaset złotych. Nie ma jednak pewności, jaki będzie czas realizacji. W przypadku dewelopera nie powinien przekroczyć dziesięciu tygodni.

Po czwarte: możliwość aranżacji wnętrza

Na tym nie koniec. Współpracując z deweloperem w zakresie wykończenia wnętrz można także skorzystać z dodatkowej opcji. Wprawdzie nie jest ona dostępna dla wszystkich i czasem wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów, daje jednak spore możliwości. O co chodzi? O aranżację rozkładu pomieszczeń według własnego uznania.

Przykładowo, jeśli konstrukcja budynku na to pozwala, można zadecydować, czy lepsza będzie kuchnia otwarta czy zamknięta. Można zmienić wielkość niektórych pokoi czy ich ustawienie względem siebie. Wszystko to pozwala dopasować kupowane, nowe mieszkanie, do własnych wymagań.
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

sobota, 19 października 2013

Jak dobrze przywitać swoich gości?

Nie na darmo w Polsce od wieków funkcjonuje powiedzenie: czym chata bogata tym rada. Organizując różnego rodzaju imprezy staramy się przyjąć gości najlepiej jak tylko potrafimy. Staramy się jak tylko możemy, a niestety skutek naszego wysiłku nie zawsze jest na plus.
 
 
Jak lepiej nie przyjmować gości?
 
Zacznijmy od ustalenia godziny kolacji oraz dnia. Najlepiej skontaktować się w tym celu ze swoimi gośćmi nieco wcześniej np. kilka dni przed zaplanowana kolacją, tak by każdy mógł zaplanować sobie wolny czas.
 
Zapraszanie gości na tzw. ostatnia chwilę, niestety w dzisiejszym czasie, kiedy każdy jest bardzo zajęty, nie jest najlepszym wyjściem.
 
Gdy ustalimy już dzień i dana godzinę zaczynamy zastanawiać się nad menu. Dobrze jest dobierać takie składniki, co do których mamy pewność, że będą wszystkim smakowały. Jeśli jesteśmy pewni, że kilkoro z zaproszonych osób nie je mięsa, zapewnijmy, by na stole nie zabrakło warzywno-owocowych pyszności. Nie taktem z naszej strony z pewnością byłoby bowiem podanie wieprzowiny lub innego rodzaju mięsa.
 
Nie chcielibyśmy przecież by po kolacji nasi goście wrócili do domu głodni i w złych humorach.
 
Dobraliśmy odpowiednie menu, czas zatem na wystrój stołu i dobór odpowiedniej zastawy stołowej. Oczywiście niedopuszczalne jest by w pomieszczeniu w którym będzie podany posiłek panował bałagan. Zastawa musi lśnić czystością, a sam stół powinien być nakryty czystym obrusem.
 
Nasi goście zwrócą uwagę na wszystko. Nie ma się co łudzić, że nie zajrzą na dywan znajdujący się pod stołem, nie spróbują przejrzeć się w odbiciu sztućców. W końcu każdy z nas chce wiedzieć czym i w jakich warunkach przyjdzie mu jeść.
 
Gdy wybije godzina zero?
 
Poczekajmy z podaniem jedzenia do czasu aż zbiorą się wszyscy goście. Tym bardziej jeśli przedzwonili i uprzedzili nas o swoim spóźnieniu.
 
Do stołu siadamy ostatni, dopiero wtedy, gdy wszyscy goście zajmą już swoje miejsca.
Potrawy podajmy zawsze z lewej strony osoby siedzącej, napoje natomiast po prawej.
 
Sztućce podczas jedzenia posiłku krzyżujemy na talerzu. Oznacza to, że jeszcze nie skończyliśmy jeść. Po skończonej kolacji odkładamy sztućce równolegle na talerzu delikatnie z ukosa. Jedno jest pewne, sztućce nie mogą znaleźć się na stole.
 
Udana kolacja to z pewnością taka, podczas której będzie panowała idealna, sielankowa atmosfera. Goście powinni czuć się w naszym domu dobrze, bez skrępowania. Aby nieco poluźnić atmosferę możemy np. podać naszym gościom lampkę wina lub innego alkoholu. Jego rodzaj zależy oczywiście tylko od tego jakie są indywidualne preferencje każdego z osobna.
 
Pamiętaj! Podając wszystkie posiłki, zadbaj o ich odpowiednią temperaturę oraz estetykę. Niech na talerzu będzie nie tylko smacznie i pożywnie, ale również ładnie i kolorowo.
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

piątek, 18 października 2013

Sposoby na ocieplenie wnętrza

Stworzenie przytulnego i ciepłewo mieszkania zależy zarówno od odpowiedniej dekoracji, jak i atmosfery, jaka panuje między domownikami. Co zrobić, aby nasze wnętrze było miejscem, gdzie będzie królowała ciepła i przyjazna atmosfera?
 
 
Trzeba jedynie pamiętać o tym aby przestrzegać kilku prostych zasad podczas urządzania mieszkania. Przede wszystkim trzeba zapamiętać, że wrażenie przytulności we wnętrzu wywołują ciepłe barwy. Jeżeli więc chcemy, aby nasze mieszkanko było ciepłe i przytulne, lepiej zrezygnujmy z kombinacji bieli i niebieskiego. Za to świetnie się sprawdzą wszelkie słoneczne odcienie, a także barwy jesieni - czyli brązy i czerwienie.

Zamiast takich zimnych barw można sięgnąć po takie ciepłe i klasyczne kolory jak pomarańcz oraz czerwień. Aby jednak pomieszczenie nie było zbyt monotonne, można je nieco złagodzić stosując dodatki w chłodniejszej barwie, na przykład szarości. Wrażenie ciepła we wnętrzu można uzyskać także za pomocą odpowiednio dobranych tkanin. Te, które są lekkie i zwiewne nie zapewnią nam takiego efektu. Zdecydowanie lepiej w tym celu sięgnąć po tkaniny, które są grube i mięsiste. Takie tkaniny powinny znaleźć się w roli zasłon, ale także na przykład narzuty na łóżko.Dywan także powinien być gruby i mięsisty. W tym celu warto kupić taki, który posiada naprawdę gruby włos.

Gładkie wykładziny i dywany lepiej zarezerwować do tych pomieszczeń, które nie muszą emanować ciepłem. Wrażenie ciepła w mieszkaniu wprowadzają także odpowiednie dodatki. Oczywiście nie może zabraknąć rozmaitych poduszek, które powleczone są poszewkami. Poszewki te albo powinny być uszyte z grubej tkaniny albo też wykonane na szydełku czy drutach. Elementy, które wykonywane są na szydełku i drutach wspaniale ocieplają wnętrze. Można je wykorzystać jako dekoracyjne obrazki. Wystarczy je po prostu oprawić w ramkę aby pięknie zdobiły nasze mieszkanie i sprawiały, że poczujemy się w nim naprawdę dobrze. Bardzo ważne jest również odpowiednie oświetlenie. Wrażenie ciepła wywoła to nieco przytłumione. Świetnym wyborem jest na przykład kinkiet.
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

czwartek, 17 października 2013

Fasada z ociepleniem na sucho

Obecnie najczęściej używaną metodą ogrzewania zewnętrznej ściany jest procedura lekka mokra, gdzie płyty ocieplenia przymocowuje się do powierzchni, a następnie tynkuje.


Zamiast niej można również użyć procedury lekkiej suchej, która polega na tym, że do ściany przymocowuje się ruszt, pomiędzy jego elementy wkłada ocieplinę oraz okładzinę elewacyjną. Podczas całej pracy nie używaja się ani grama kleju.

Procedura lekka sucha ma dużo plusów - między innymi to, że prace da się wykonywać szybko i przy każdych warunkach pogodowych. Wykonujący prace nie musi również robić przerwy podczas prac na schnięcie klejów.
Metodą lekką suchą można docieplać zarówno wiekowe, jak i nowo wzniesione ściany.
Ruszt może być z drewna lub z metalu.
Niektórzy producenci okładzin fasadowych prezentują także własne ruszty.

Między częściami rusztu kładzie się ocieplinę - najbardziej nadadzą się w tym miejscu płyty zrobione z wełny kamiennej (istnieją różne typy wełny, więc przed kupnem trzeba zyskać pewność, czy można ją stosować do docieplania na sucho).

Nad wełną kładzie się folię izolującą od wiatru. Ma to za zadanie ochraniać elewację przed przewiewaniem i przed nasiąkaniem wodą opadową.
Jako że wiele materiałów izolujących od wiatru stworzonych jest z czułego na promieniowanie ultrafioletowe polipropylenu, trzeba mieć na uwadze, iż po założeniu mogą być nakryte okładziną elewacyjną nie dłużej niż trzy m-ce.

Najczęściej do wykańczania elewacji domów docieplanych metodą lekką suchą używa się desek lub naśladujących je winylowych paneli.
Są one tanie, łatwiejsze do położenia oraz utrzymania w czystości aniżeli drewniane panele, wykazując jeszcze większą odporność na warunki pogodowe.

Jedynym minusem takiego rozwiązania jest mniejsza wytrzymałość niż deski na uszkodzenia mechaniczne - w przypadku zepsucia wymienia się pełny panel, co jest bardzo łatwe.

Okładziny z desek są kosztowniejsze, wymagają też stałej konserwacji.
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

środa, 16 października 2013

Jak skutecznie przeprowadzić remont.

Remont mieszkania jest dla nas zawsze stresujący. Aby przebiegał sprawnie, musi być dobrze zaplanowany. Dzięki temu końcowy rezultat na pewno będzie zadowalający. Gdy się już zdecydujemy na remont, zadajemy sobie pytania: od czego zacząć, ile to będzie kosztować, jaki materiał lub kolor będzie najbardziej odpowiedni.
 
 
Wprowadzanie w domu zmian funkcjonalnych lub wizualnych wymaga dbałości o najmniejsze detale. Wymiana poszczególnych instalacji, prace malarskie, tynkarskie, cykliniarskie, dociepleniowe czy nawet drobne innowacje dekoracyjne wiążą się z koniecznością wykorzystania materiałów takich jak: kleje, spoiny, farby, tynki, preparaty gruntujące. Szeroka oferta dostępnej na rynku chemii budowlanej pozwala nam precyzyjnie dobierać produkty do specyfiki prowadzonych prac. Ich skuteczność wynika min. z jakości wybranych środków, a także właściwego ich zastosowania w oparciu o wskazania producenta oraz wiedzę i umiejętności wykonawców. Szczególnie trudno jest ocenić pierwszy wymieniony czynnik, gdyż termin "jakość" pojawia się dziś niemal na każdym kroku. Jaką drogę muszą przejść wyroby branży budowlanej, by sprostać oczekiwaniom współczesnego konsumenta, a przede wszystkim spełniać swoją rolę?
 
Niezwykle istotne w trakcie planowania remontu mieszkania jest określenie jego zakresu. Należy zastanowić się, które powierzchnie w mieszkaniu wymagają odświeżenia. Następnie, jakiego rodzaju remonty mieszkania zamierzamy wykonać. Zwykle przeprowadzenie remontów jest związane z takimi pracami, jak: tapetowanie, malowanie ścian, położenie płytek na podłodze i ścianach w przypadku kuchni i łazienki, wymiana mebli, bądź ułożenie nowych paneli. Dobrze jest poświęcić trochę czasu na dopasowanie właściwej tekstury materiałów oraz kolorów itp. W przypadku planowania przesunięcia ściany lub wyburzenia jej części koniecznie należy pamiętać o uwzględnieniu tych prac już na etapie ogólnego planowania remontu.
 
Zrób też wstępny kosztorys i rozplanuj w miarę dokładnie terminy wykonania prac. Jeśli nie jesteś w stanie zrobić tego sam, zleć kosztorys i wykonanie remontu firmie. Zazwyczaj jest tak, że zamiast zaplanowanej poprawy funkcjonalności mieszkania, wiele osób decyduje się na zakup dodatkowych dekoracyjnych przedmiotów lub kolejnych mebli. Powoduje to efekt przeładowania wnętrza, a co najgorsze, nie poprawia walorów użytkowych. Przypadkowe elementy nie zdobią wnętrza, lecz burzą jego harmonię.
 
Chcąc zaoszczędzić na remoncie, należy pominąć wymianę mebli. Kiedy dysponujemy niskim budżetem, można spróbować urozmaicić istniejące wykończenie. Nadają się do tego celu różnego rodzaju dekory lub dekoracyjne naklejki itp. Ważnym elementem wystroju są detale. Niekiedy zmiana samych dekoracji jest w stanie odmienić wnętrze. Sprawić, że przybierze ono zupełnie inny styl. Pamiętajmy, że znacząco zaoszczędzimy, jeśli prace będziemy wykonywali samodzielnie. Mając wybrany kolor ścian i gotowy pomiar pomieszczeń, możemy sporządzić listę zakupów. Mianowicie należy sprawdzić, czy w okolicy uda nam się kupić wszelkie potrzebne materiały. Warto skontaktować się również z hurtowniami budowlanymi i zapytać o dostępność produktów potrzebnych nam do przeprowadzenia remontu.
 
Często największego wyzwania nie stanowi wybór rodzaju podłogi lub ścian, lecz znalezienie firmy remontowej bądź solidnego fachowca, który solidnie i uczciwie przeprowadzi prace. Często zdarza się, że najlepsi specjaliści są słabo dostępni. Jak zatem należy wybrać najlepszego fachowca?
 
Podstawowe wskazówki to:
- Ustalenie budżetu
- Zastanowienie się, czy potrzebuje się pełnozakresowej firmy, czy jednego fachowca
- Popytanie znajomych i rodziny o rekomendacje dotyczące sprawdzonych fachowców
- Znalezienie i zweryfikowanie fachowca w Internecie
- Sprawdzenie uprawnień i referencji speca
- Podpisanie umowy wiążącej.
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

wtorek, 15 października 2013

Feng shui w aranżacji wnętrz

Tradycja chińska przenika również do sfery budownictwa, czyli do aranżacji mieszkania. Feng shui, choć początkowo było sposobem organizowania przestrzeni (tu głównie miast i wsi) w zgodzie z naturą, dzisiaj najbardziej skupia się wokół domów, w których mieszkamy.
 
 
Z języka chińskiego termin feng shui oznacza wiatr i wodę, czyli to, czego nie można zobaczyć i dotknąć. To coś, co przenika przez budynek. To siła, która może przybierać postać dobrą lub złą. Tylko dobre ustawienie elementów wystroju mieszkania może uchronić nas przez złym przepływem energii i niepowodzeniem w życiu. Tak zakłada chińska filozofia, która opiera się na kilku zasadach. Pierwsza z nich to yin i yang. Dwie przeciwstawne siły istnieją we wszechświecie i oddziaływają na siebie, a nawet nie mogą bez siebie istnieć, są współzależne.
To ich współgranie ze sobą wpływa na zmiany w świecie. Drugą zasadą, która jest inspiracją przy projektowaniu wnętrza w feng shui, jest osiem trygramów, czyli podstawowych elementów świata natury. Trzecia zasada to pięć żywiołów, czyli drzewo, ogień, ziemia, metal, woda. Jak to się przedkłada na aranżacje wnętrza? Przede wszystkim nakazuje nie zagracać mieszkania. Bałagan jest pierwszą z przyczyn, która wprowadza chaos w nasze życie.

Żeby odzyskać spokój należy powyrzucać niepotrzebne rzeczy i wyczyścić wszystko w trudno dostępnych miejscach. W pokoju gościnnym warto mieć kominek w centralnym miejscu, a usunąć z niego sprzęt RTV, bo blokuje on przepływ pozytywnej energii. Żeby żyć bliżej natury i wprowadzić świeże powietrze do naszego domu warto mieć dużo żywych roślin i kwiatów. Feng shui ma szerokie zastosowanie w urządzaniu mieszkania.

Coraz więcej osób interesuje się to filozofią. Zasad jest bez liku dlatego najczęściej korzysta się z nauczycieli feng shui. Równie łatwo można wygooglować kilka podstawowych zasad tej filozofii i zastosować je przy aranżacji wnętrza. Jeśli poprawi to samopoczucie i sprawi, że będzie nam się przyjemniej mieszkało, to czemu nie. Wszystko jest dla ludzi.
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

poniedziałek, 14 października 2013

Modny styl prowansalski

Coraz bardziej popularnym stylem wykańczania wnętrz jest styl prowansalski. Styl prowansalski jest bardzo lubiany, gdyż kojarzy się on przede wszystkim z promieniami słonecznymi, wakacjami i zapachem lawendy.


Warto zadać sobie pytanie, jak naprawdę powinien wyglądać dom urządzony w tym tak modnym stylu? Warto wiedzieć, że w Prowansji domy buduje się z jasnego wapienia. Dlatego też są one bardzo często po wybudowaniu tynkowane, a następnie malowane. Domy w Prowansji maluje się zawsze używając farb o jasnych barwach.


Równie często jak gotowych kolorowych farb używa się farb białych, które następnie barwi się samodzielnie dodając do nich naturalny barwnik, który pochodzi z kamieniołomów znajdujących się w Roussillon. Barwnik ten pozwala uzyskać kolor od jasnożółtego aż do koloru pomarańczowego. Barwnik ten to ochra. Często stosowanym przez mieszkańców Prowansji trikiem jest przecieranie już pomalowanych ścian wapnem. Takie przetarcie ścian wapnem powoduje, że kolor ścian staje się jeszcze jaśniejszy, a ściana zyskuje interesującą fakturę.


Nieodłącznym elementem każdego prowansalskiego domu są podłogi wyłożone kamieniem lub terakotą. Jeżeli właściciel domu decyduje się wyłożyć podłogę terakotą, to najczęściej jest to terakota w kolorze rudym. Taka podłoga jest bardzo praktyczna w okresie lata, chroni wnętrze przed nagrzewaniem się. Bardzo istotną rolę w domach w Prowansji grają meble. Są to zazwyczaj meble wykonane z drewna orzechowego lub z drewna drzew owocowych.


Bardzo często meble te są ozdobione delikatnymi rzeźbami kwiatów, kłosów zbóż lub owoców. W domach w Prowansji spotkamy meble pomalowane na kolor niebieski, żółty lub zielony. Rzadkością są meble białe, które tak chętnie oferują polskie sklepy pod nazwą mebli prowansalskich. Nie powinien nas także zdziwić widok kanap czy krzeseł wykonanych z kutego żelaza stojących w salonie. Decydując się na urządzanie wnętrza w stylu prowansalskim warto uwzględnić tych kilka wskazówek.
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

niedziela, 13 października 2013

Na co zwracać uwagę przed wykorzystaniem betonu dekoracyjnego we wnętrzu domu lub mieszkania?

Beton dekoracyjny coraz częściej wykorzystywany jest w aranżacji wnętrz mieszkalnych. Na rynku wyspecjalizowały się firmy zajmujące się jego wykonywaniem. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, gdy zdecydujemy się na beton u siebie.



Duża popularność betonu architektonicznego sprawia, że coraz częściej zastanawiamy się nad tym, czy nie mógłby się on pojawić również w naszym salonie. Osoby zawodowo zajmujące się projektowaniem wnętrz przekonują przecież, że już dawno nie jest on wykorzystywany wyłącznie w pomieszczeniach przemysłowych, a i analiza zdjęć wnętrz, w których został on zastosowany, utwierdza nas w przekonaniu, że mamy do czynienia z rozwiązaniem, które nas usatysfakcjonuje.

Zanim jednak przystąpimy do prac związanych z dostosowywaniem wnętrza do naszych potrzeb, zastanówmy się nad tym, jak się do nich przygotować.

W pierwszej kolejności powinniśmy uświadomić sobie, że beton architektoniczny nie może pochodzić z niepewnego źródła. Wejście w jego posiadanie jest znacznie łatwiejsze niż kiedykolwiek przedtem, musimy jednak liczyć się z tym, że nie wszyscy producenci zasługują na to, aby zainteresować się przygotowaną przez nich ofertą. Wielu z nich nie jest w stanie zaproponować rozwiązań wysokiej jakości, przed zakupem betonu dekoracyjnego zastanówmy się więc nad tym, czy jedynym argumentem przemawiającym za takim krokiem nie jest jego niewygórowana cena. Owszem, trudno nie zgodzić się z tym, że znaczenia argumentu cenowego nie powinno się lekceważyć, warto mieć jednak na uwadze to, że tylko najlepsze produkty są w stanie zagwarantować nam, że będziemy mogli cieszyć się wszystkimi walorami betonu architektonicznemu.



Gdy już dokonaliśmy zakupu musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czego spodziewamy się po betonie dekoracyjnym. W zależności od tego, jakie decyzje podejmiemy w czasie jego układania, możemy uzyskać zarówno gładką powierzchnię, jak i efekt naturalny, z widocznymi wgnieceniami i matową powierzchnią. Tak jedna, jak i druga możliwość jest wysoko ceniona ze względu na swoje walory wizualne, każda jednak pasuje do określonego typu pomieszczeń. W zależności od tego, na jaką się zdecydujemy, będziemy musieli inaczej podchodzić do samego procesu nakładania betonu architektonicznego. Owszem, ewentualne błędy zawsze można poprawić, zdecydowanie bardziej opłacalne jest jednak staranne przygotowanie, które uniemożliwia ich popełnienie.

Jeśli zależy nam na naturalnym wyglądzie betonu architektonicznego, wskazane jest nałożenie tylko jednej jego warstwy. Nie będzie wówczas szans na uzyskanie gładkiej powierzchni, widoczne ubytki dodadzą jednak uroku wnętrzu utrzymanemu w stylu industrialnym. Gdy jednak obawiamy się, że zbyt surowy wygląd betonu wpłynie negatywnie na wygląd naszego salonu, wcale nie oznacza to, że musimy rezygnować z tego elementu dekoracyjnego. Uzyskanie efektu gładkiej powierzchni nie jest wcale trudne, wystarczy bowiem nałożyć nie jedną, a dwie warstwy betonu dekoracyjnego, a ubytki przestaną być widoczne.

Osoby stosujące beton architektoniczny we wnętrzach nie stronią również od stosowania specjalnego lakieru do betonu. Lakier ten można najczęściej zakupić w tym samym miejscu, w którym zaopatrywaliśmy się w sam beton, jego znakiem rozpoznawczym jest zaś nie tylko poprawa wyglądu naszego wnętrza, ale również i to, że beton zyskuje jeszcze lepsze właściwości. Kolejny problem, z którym musimy się liczyć związany jest z aplikacją betonu dekoracyjnego. Producenci rozwiązań tego typu zapewniają, że nie należy ona do zadań trudnych, nie każdy jednak może pochwalić się odpowiednim doświadczeniem.

Zarówno na stronach internetowych producentów i dystrybutorów, jak i na portalach o tematyce wnętrzarskiej, można zapoznać się z poradami ułatwiającymi praktyczne wykorzystanie tego rozwiązania, coraz popularniejsze stają się przy tym filmy, dzięki którym jeszcze łatwiej jest nam zdobyć niezbędne w tym zakresie umiejętności. Jeśli jednak, mimo wszystko, nie czujemy się na siłach, aby prace związane z aplikowaniem betonu architektonicznego wykonywać samodzielnie, nie wahajmy się przed skorzystaniem ze wsparcia udzielanego przez profesjonalistów.
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

 

sobota, 12 października 2013

Home Staging

Zacznijmy od początku… Jest to dość przewrotny tytuł, zważywszy na to, że nie mam zamiaru pisać ani o początkach HS: skąd się wywodzi, kto jest jego pomysłodawcą, ani też jak ewoluował na przestrzeni lat, lecz chciałabym raczej skupić się na innym aspekcie HS i tytuł: „Zacznijmy od początku…” potraktować trochę nietypowo.


Wobec tego; zacznijmy od początku…
 
Jak wiadomo, na rynku nieruchomości działają dwa, stojące po przeciwnej stronie barykady, „obozy” - kupujących i sprzedających. Postaram się pokazać, jak wielkie znaczenie w zawarciu transakcji, dla obu tych grup, mają „emocje” oraz „zmysły” i jak „zainwestowanie” w home staging może skutecznie pomóc w „poskromieniu” obu tych grup.
 
Pomijając kwestie logiki, praktyczności i finansów, czy nam się to podoba, czy też nie, w mniejszym lub większym stopniu, podejmujemy wszelkie decyzje również pod wpływem emocji i zmysłów.
 
Zjawisko to towarzyszy niemal każdemu aspektowi naszego życia. Począwszy od: wyboru życiowego partnera, samochodu, czy też sklepu, gdzie codziennie kupujemy pieczywo, a skończywszy na wyborze miejsca, w którym chcemy żyć i mieszkać, kierujemy się zmysłami: wzroku, słuchu, węchu, dotyku i smaku.
 
Dokładając do tego element emocji, który prawie zawsze towarzyszy nam w podejmowaniu decyzji, ulegamy wpływowi mieszanki iście wybuchowej.
 
Jak sprawić, by w jednym przypadku poskromić emocje, a w drugim pozytywnie zadziałać na zmysły?
 
Co jest kluczem do sukcesu? Mam nadzieję, że sami będziecie mogli odpowiedzieć sobie na to pytanie…
 
Na początku, zajmę się problematyką emocji i zmysłów widzianą od strony podaży.
Wielu uczestników rynku nieruchomości, znajdujących się po stronie sprzedaży, nie ma świadomości, jak bardzo emocjonalnie związani są z przestrzenią, w której do tej pory mieszkali, a paradoksalnie, której chcą się w jak najkrótszym czasie pozbyć. Oczywiście nie ma w tym nic dziwnego, gdyż wiążą się z nią ich wspomnienia, ponadto zainwestowali w nią oszczędności całego swojego życia i niejednokrotnie latami ją tworzyli.
Jednakże, co za tym idzie? Sprzedający nie są w stanie BEZKRYTYCZNIE spojrzeć na swój dom.
 
Jak temu zaradzić?
 
Niezależnie od tego, na jakim jesteście etapie sprzedaży swojej nieruchomości; czy dopiero taką decyzję podjęliście, czy też od dłuższego czasu borykacie się z jej odsprzedażą, warto jest skorzystać z pomocy osób trzecich w ocenie swojego majątku.
 
Jednakże, jeśli w tym celu posłużycie się przyjaciółmi lub znajomymi, możecie nie uzyskać rzetelnej porady.
 
Dzieje się tak, gdyż niejednokrotnie osoby te są również w pewien sposób związane z daną nieruchomością, najczęściej także nie chcą urazić jej właściciela i wolą nie wyrażać na ten temat swojej opinii, lub po prostu… się na tym nie znają. 
Wyjście z tej sytuacji jest tylko jedno.
 
Należy do swojego domu zaprosić osobę, O-B-I-E-K-T-Y-W-N-Ą, która na chłodno, bez emocji i profesjonalnie będzie w stanie „zdiagnozować” problem.
 
Czy ulubiony różowy kolor Pani Małgosi, czy też musztardowy kolor Pana Czesia przypadnie do gustu potencjalnym nabywcom? A może wnętrze w stylu: późne rokoko lub ogólny rozgardiasz ma wpływ na postrzeganie naszego domu? Odpowiedzi na te pytania usłyszymy tylko od osoby, która nie jest stronnicza w swojej ocenie.
Ponadto osoba ta powinna skutecznie wdrożyć techniki HS, lecz równocześnie wpłynąć na samego sprzedającego i na jego sposób postrzegania domu, tak, aby potrafił się on z nim emocjonalnie rozstać.
 
Jest to bardzo ważne, bo od tego zależy, czy sprzedający będzie blokował wszystkie zasugerowane mu zmiany, czy też nie. Z drugiej strony, w przyszłości może to pomóc zbywającemu nieruchomość łatwiej zaakceptować pewne nieuniknione ustępstwa związane z samą transakcją sprzedaży.
 
Home stager, którego zaprosimy do siebie, powinien wykazać się nie tylko zdolnościami i wiedzą z zakresu aranżacji wnętrz, marketingu, lecz również, a może przede wszystkim, być bardzo dobrym psychologiem i mediatorem.
 
Podsumowując, pamiętać należy, że nieruchomość wystawiona na sprzedaż przestaje być DOMEM. Staje się produktem. W pierwszej kolejności zapomieć więc musimy o naszym związku emocjonalnym, a historia domu istotna jest dla kupującego zabytkowy zamek, ale niekoniecznie dom dla swojej rodziny. Następnym razem kilka słów o tym jak zapakować nieruchomość w kolorowy papierek :-)

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

piątek, 11 października 2013

Jakie balustrady wybrać?

Każdy właściciel domu chce, aby jego balkon czy taras prezentowały się ładnie. Ozdobą i nieodłącznym elementem balkonu jest balustrada.
 
 
Jeśli mamy zamiar kupić balustradę, która będzie zdobić nasz balkon powinniśmy zwrócić się do wykwalifikowanego fachowca, który wykonuje balustrady ze stali nierdzewnej. Balustrada, elementy do balustrad, jak i uchwyty muszą być wykonane w sposób solidny tak, aby całość konstrukcji była bardzo stabilna - to da nam gwarancję bezpieczeństwa. Balustrady ze stali nierdzewnej są najbardziej stabilne i najbardziej wytrzymałe.

Balustrada może mieć klasyczny wzór. Może być także wykonana w sposób finezyjny. Jeśli mamy taką wizję naszego balkonu, to balustrada ze stali nierdzewnej może być wykonana na nasze specjalne zamówienie i według wzoru, który sami wymyślimy. Uchwyty do balustrady sami możemy zaprojektować, tak samo jak inne elementy do balustrad.
 
 
Balustrady ze stali nierdzewnej pięknie prezentują się w formie liści winogrona. Jest to jeden ze wzorów bardziej wymyślnych, ale mimo to prostych do wykonania. Doświadczony rzemieślnik szybko i w solidny sposób wykona dla nas nietypową balustradę na taras dbając o to, aby wszystkie elementy balustrady były dopasowane w najmniejszych szczegółach. Nie ma wzoru niemożliwego do wykonania, ale to motyw roślinny jest najczęściej wybierany przez klientów i to on wiedzie prym wśród wszelkich zamówień na balustrady ze stali nierdzewnej.

Balustrada jest bardzo ważna, gdy posiadamy w domu schody. Jest bardzo ważna, ponieważ zabezpiecza nas przed upadkiem z wysokości, który mógłby mieć bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Balustrada wewnątrz domu może być wykonana z różnego materiału, jednak w przypadku, gdy mamy już balustradę na balkonie, ważne jest, aby balustrada przy schodach nawiązywała do niej odpowiednio motywem. Wtedy wygląd naszego domu będzie jednolity i stonowany. Bardzo ważne, aby nasze balustrady ze stali nierdzewnej były ze sobą ogólnie połączone. Elementy do balustrad powinny mieć ten sam kształt, jak i kolor. Uchwyty także muszą być ze sobą stylowo połączone.

Bardzo modne stało się ostatnio wykonywanie bramy wjazdowej na podwórko, dopasowanej do balustrad. Niejednokrotnie można spotkać takie rozwiązanie w wielu domach.

Balustrada jest bardzo ważnym elementem każdego domu wyposażonego w schody i balkon. Jeśli zdecydujemy się na to, aby nasza balustrada była wykonana ze stali mamy pewność, że elementy do balustrad i uchwyty przez bardzo długie lata zachowają ładny wygląd bez konieczności ich konserwacji.
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

czwartek, 10 października 2013

Prysznic czy wanna?

Prysznic zamiast wanny to bardzo duża oszczędność wody oraz przestrzeni łazienkowej. Zanim jednak zdecydujemy się na zamontowanie kabiny prysznicowej wraz z natryskiem, powinniśmy zorientować się jakie części i elementy instalacji prysznicowej są nam niezbędne do jej wykonania.
 
 
Przede wszystkim koniecznie musimy zastanowić się nad tym, jak nasz prysznic ma wyglądać. Czy ma mieć on formę typowego metalowego brodzika czy też wystarczą nam rozwiązania typu odwodnienia liniowe prysznicowe.

Brodzik jest co prawda wygodny, ale odwodnienia prysznicowe są o wiele bardziej praktyczne i nie są skomplikowane w montażu, a co najważniejsze wglądają schludnie i czysto, nie wymagają bardzo dużego nakładu pracy jeśli chodzi o ich czyszczenie.

Wśród wielu akcesoriów możliwych do kupienia wśród akcesoriów łazienkowych można spotkać różnego rodzaju odpływy prysznicowe. Ich zastosowanie w niewielkiej łazience jest bardzo praktyczne i funkcjonalne. Przede wszystkim dzięki nim nasz prysznic nie zajmuje dużo miejsca, ponieważ jest to tylko kącik, w którym podłączona jest bateria prysznicowa, cała woda, która jest używana podczas kąpieli spływa automatycznie przez odpływy prysznicowe zamontowane w podłodze.
 
 
Odwodnienia liniowe prysznicowe montowane są pod ścianą w formie małej siatki odpływowej. Jest to bardzo dobre rozwiązanie zwłaszcza w małych łazienkach, w których nie ma możliwości zamontowania brodzika. Wystarczy tylko wykonać odpowiedni odpływ wody i dzięki temu nasz prysznic będzie bardzo dobrze funkcjonował.

Zamiast odpływu prysznicowego można także zamontować odwodnienia prysznicowe. Mają one postać kratki, przez którą skutecznie przepływa woda zużywana podczas kąpieli. Jest to dość nowe rozwiązanie na rynku, jakie do tej pory było stosowane wyłącznie na skalę masową, czyli w basenach i na różnego rodzaju kąpieliskach. W wersji domowej odwodnienia prysznicowe tego rodzaju mają ładniejszy wygląd i bardziej domowy charakter. Wyglądają estetycznie i stylowo w połączeniu z nowoczesnymi szklanymi drzwiami prysznicowymi. To bardzo funkcjonalne rozwiązanie, dlatego warto je rozważyć.

Mając w domu tego typu odwodnienia liniowe prysznicowe jesteśmy w stanie w bardzo dobry sposób zagospodarować przestrzeń w małej łazience. Rezygnując z brodzika prysznicowego oszczędzamy często bardzo cenne centymetry, które można przeznaczyć na coś innego. Prysznic przyjmujący postać kącika za szklanymi drzwiami to bardzo innowacyjny i nowatorski pomysł. Jeśli zależny nam na tym, aby nasza łazienka wyglądała skromnie i zarazem elegancko, powinniśmy zastanowić się właśnie na takim rozwiązaniem.
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

środa, 9 października 2013

Wizualizacje architektoniczne pomocą dla deweloperów

Sprzedaż mieszkań w trakcie budowy to dość trudne zadanie, bowiem każdy potencjalny klient przed podjęciem tak ważnej życiowej decyzji, jaką jest zakup własnego lokalu, pięć razy zastanowi się nad tym czy jego wygląd będzie rzeczywiście mu odpowiadał oraz czy czasem nie kupuje przysłowiowego kota w worku.
 
 
Za niezbędną pomoc w takim przypadku może posłużyć deweloperom wizualizacja architektoniczna, będąca pomocna zarówno w przypadku sprzedaży mieszkania, jak i projektowania go od samych podstaw.

Wizualizacja architektoniczna to sztuka odzwierciedlenia projektu lokalu oraz jego najbliższego otoczenia jeszcze przez rozpoczęciem budowy. Dzięki temu już teraz możemy zaplanować budowle, które pojawią się w najbliższej przyszłości, na przykład budynki, mosty lub inne obiekty.

Wizualizacje tak zwane 3D wykorzystywane są przez wielu znanych architektów, a im bardziej są one szczegółowe, tym bardziej ich przekaz jest realistyczny. Dlatego też najczęściej przedstawiane są jako obraz graficzny bądź też animacja. Okazuje się, że istotą tego typu przekazu jest kreatywność samego animatora oraz moment uchwycenia klimatu przedstawianego pomieszczenia lub przedmiotu. Wizualizacja 3D, czyli tak zwana wizka, to skuteczna metoda wykorzystywana przez nowoczesnych deweloperów pragnących zwiększyć sprzedaż mieszkań. Jej inną, równie interesującą odmianą, może być wirtualny spacer, który w realistyczny sposób przedstawia bryłę budynku, infrastrukturę osiedla, ukazuje kolorystykę i układ pomieszczeń oraz ich wyposażenie. Co interesujące, grafika ta powstaje w przeciągu kilkudziesięciu godzin, a do jej stworzenia wykorzystuje się grę aktorską. Nie ma wątpliwości, że wizualizacje architektoniczne są bardzo pomocnym narzędziem w rękach deweloperów, które ułatwiają dyskusje na temat ogólnego projektu i zadania, pomagają w naniesieniu ważnych poprawek oraz zmian w projekcie, a przede wszystkim sprawiają, że mieszkania i lokale, których budowa nie została jeszcze rozpoczęta, rozchodzą się jak świeże bułeczki. Wizki to niezbędna forma porozumienia dewelopera z potencjalnym klientem i ostatnimi czasy bardzo modny i praktyczny element pojawiający się na ryku budowlanym.
 
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

wtorek, 8 października 2013

Detal robi różnicę

Wszystkie projekty aranżacyjne wymagają odpowiedniego podejścia oraz właściwego doboru materiałów budowlanych, bowiem nawet najmniejszy źle dobrany szczegół może wpłynąć na cały odbiór całego projektu.



Jedni mówią, że diabeł ubiera się u Prady inni, że tkwi w szczegółach i z pewnością z tym drugim stwierdzeniem zgodziliby się wszyscy projektanci, dekoratorzy czy architekci szczególnie ci zajmujący się aranżacją ogrodów i tarasów. Zaprojektowanie przestrzeni wokół nieruchomości w taki sposób, żeby wyglądała na naturalną, a jednocześnie była stworzona do wypoczynku i odznaczała się wysoką funkcjonalnością wymaga ogromnego talentu i zaangażowania w projekt.


Osiągnąć taki efekt można tylko poprzez połączenie ze sobą odpowiednich materiałów budowlanych oraz odpowiedni projekt, który wykorzystywałby wszystkie zalety zarówno materiałów jak i otoczenia naturalnego. Doświadczony projektant ogrodów potrafi wykorzystać nawet zwykły kamień w swoim projekcie i nadać mu odpowiednich właściwości aby ten współgrał z pozostałymi materiałami i tworzył jedną spójną całość. Oddzielenie sekcji trawy, wytyczenie ścieżek, oczka wodne, skalniaki – wszystkie te elementy powinny tworzyć harmonię kształtów i formy, aby odwiedzający ogród goście nie czuli się przytłoczeni nagromadzonymi materiałami, a byli wręcz zachęceni do odpoczynku i napawania swoich oczu tym pięknym widokiem. Krawężniki, płytki chodnikowe, kostki brukowe czy wspomniany już kamień to doskonałe materiały do osiągnięcia zamierzonego celu i stworzenia projektu ogrodu, który zachwyciłby każdego. Materiały te są stosunkowo niedrogie a przy tył barzo łatwe w zastosowaniu nawet przez niedoświadczonych ogrodników.

Ogród czy taras to dla wielu osób, (które mają to szczęście i posiadają je w miejscu swojego zamieszkania) miejsce porównywalne z oazą spokoju. Ludzie szukają w nich bowiem odpoczynku, relaksu i ucieczki od codziennych problemów, dlatego ich aranżacja i wykorzystanie właściwych materiałów jest tak istotne w osiągnięciu spokoju i prawdziwej harmonii po całym dniu pracy czy podczas spotkań z przyjaciółmi i rodziną.
 
Artykuł pochodzi z serwisu Artelis

poniedziałek, 7 października 2013

Podczas aranżacji kuchni wybrać kolory ponadczasowe czy aktualne trendy

Urządzanie kuchni to trudne zadanie. Jest to pomieszczenie, które ma nie tylko wyglądać elegancko i stylowo, ale również musi być bardzo praktyczne i funkcjonalne.

 

Ogromne znaczenie ma również kolorystyka, która odgrywa kluczową rolę w ostatecznym wyglądzie naszej kuchni, szczególnie jeśli decydujemy się na meble kuchenne na wymiar. Projektanci pozwalają na dowolne łączenie barw i kolorów, dzięki czemu w zależności od naszych upodobań możemy urządzić stylowo nasze gniazdko.


Do wyboru mamy obecnie ogromną ilość barw i kolorów. Ogranicza nas jedynie nasza odwaga i fantazja. Wiele osób zastanawia się czy wybrać ponadczasowe, stonowane kolory czy też zaszaleć i postawić na najnowsze trendy. Dużo zależy od charakteru jaki ma reszta naszego domu. Kuchnia powinna dopełniać całości i tworzyć harmonijną przestrzeń, która będzie współgrać z resztą mieszkania. Jeśli mamy nowoczesne chłodne mieszkanie to kuchnia musi się wpasować w tą współczesną przestrzeń. Mając niemieckie meble kuchenne możemy postawić na ciepłe kolory i delikatne dodatki, które stworzą niezwykle lekki obraz.

Jeśli mamy artystyczną duszę i zawsze poszukujemy najnowszych trendów w modzie to wybierzmy nowoczesne meble kuchenne na wymiar. Najnowsze trendy pokazują, że kuchnia powinna być w stonowanych kolorach, szczególnie to się tyczy samej zabudowy, a dodatki i przestrzeń między szafkami powinna ożywiać pomieszczenie. Bardzo często wybierane są meble kuchenne w jednym kolorze, a płytki na ścianie, plexa lub szkło są ciekawym uzupełnieniem. Idealnie sprawdzają się fototapety umieszczone pod szkłem, zdjęcia z wyjazdów wakacyjnych. Jest to stosunkowo nowe rozwiązanie, które pozwala na zachowanie praktycznych rozwiązań. Wystarczy zmienić przestrzeń między górnymi a dolnymi szafkami, a kuchnia nabiera nowego charakteru, W ten sposób możemy bez zmiany całe zabudowy nadać zupełnie inny charakter wnętrzu.


To w jakich kolorach urządzimy naszą kuchnię jest kwestią naszego gustu i dobrego smaku. Szukajmy fachowej pomocy, decydując się na meble kuchenne na zamówienie. Odpowiednio zaplanowana kuchnia będzie nam służyć przez długie lata. Funkcjonalność i ciekawy design powinny być kluczowym hasłem w trakcie urządzania kuchni, dzięki temu osiągniemy niezwykły efekt końcowy.

Artykuł pochodzi z serwisu Artelis